Oraşul Los Angeles ar putea raţionaliza consumul de apă

Oraşul Los Angeles ar putea raţionaliza consumul de apă
Cea mai mare companie de furnizare a apei din Statele Unite, care aprovizionează un număr de 3,8 milioane de locuinţe şi companii din Los Angeles, a anunţat că intenţionează să raţionalizeze consumul de apă.
Este pentru prima oară în aproape două decenii când se ia o astfel de decizie, pe fondul unei secete accentuate care afectează de trei ani regiunea.
Potrivit planului, compania va fixa alocaţii lunare de consum, iar cei care le depăşesc, vor plăti dublu. Documentul va fi adoptat oficial luna viitoare şi, dacă va primi avizul primăriei, ar putea intra în vigoare din luna mai.
O astfel de raţionalizare a fost
impusă şi în martie 1991, în timpul ultimei secete grave care a afectat
statul California.
Odată cu restricţiile impuse clienţilor va fi limitat şi consumul de apă pentru stropitul spaţiilor verzi. Şi alte oraşe californiene analizează măsuri similare.
Citește și:
- 07:54 - Accident grav pe DN1 în Bihor: o femeie a murit, iar trei persoane au fost rănite după ce un TIR a intrat pe contrasens
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























