Oraşele cu cei mai periculoşi şoferi din România

Oraşele cu cei mai periculoşi şoferi din România
Şoferii care fac cele mai multe daune în trafic sunt în Capitală şi în oraşele Constanţa şi Iaşi.
Autoritatea de Supraveghere Financiară a dat publicităţii o analiză privind frecvenţa daunei şi valoarea medie a daunelor la poliţele RCA în funcţie de vârsta asiguratului, puterea cilindrică a vehiculului asigurat sau locul înmatriculării, clasele de bonus-malus, scrie Digi24.ro.
Cei mai periculoşi şoferi de care ar trebui să vă feriţi dacă îi întâlniţi pe şosele sunt şoferii bucureşteni şi constănţeni.
Potrivit studiului ASF frecvenţa daunei este de 6,78% în cazul persoanelor fizice cu vehiculele înmatriculate în Bucureşti şi de 6,40% în cazul înmatriculărilor în Constanţa.
În cazul Bucureştiului una dintre explicaţii ar putea fi traficul mai aglomerat din Capitală, posibil factor de favorizare a accidentelor.
Urmează în clasament cei cu maşini înmatriculate în Iaşi, 6,27%, şi Ilfov cu 5,89%.
Frecvenţele minime ale daunelor s-au întâlnit în perioada 2013-2015, pentru care s-a făcut studiul, în cazul vehiculelor înmatriculate în Harghita cu 2,84%, Covasna cu 3,15%, Sălaj cu 3,42%. Cifrele sunt valabile pentru persoane fizice.
Citește și:
- 19:43 - Alertă în Neamț: turiști avertizați prin RO-Alert după apariția unui urs în zona Cascadei Duruitoarea
- 19:31 - Război comercial total? Trump anunță taxe vamale de 25% pentru mașinile produse în Uniunea Europeană
- 18:54 - Decizie controversată. Premierul Ungariei, Peter Magyar, și-a pus cumnatul șef la Justiție
- 18:34 - Accident rutier pe DN 73, în județul Brașov, după ce un autoturism a intrat cu viteză în curbă
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














