Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Orădenii l-au ascultat pe Alexandru Tomescu cântând la vioara Stradivarius

Zeci de iubitori ai muzicii l-au ascultat joi seară pe Alexandru Tomescu cântând la celebra vioară Stradivarius Elder. Violonistul a fost acompaniat de filarmonica din Oradea în cel de-al doilea concert din turneul "Stradivarius 2009" dedicat Asociaţiei Nevăzătorilor din România.

Foto: Realitatea TV
Foto: Realitatea TV

Violonistul Alexandru Tomescu va cânta în 15 oraşe din ţară alături de pianistul Horia Mihail. Cei doi artişti au interpretat lucrări de Brahms, Grieg şi Sarasate.

Turneul Stradivarius este la a doua ediţie, după ce violonistul Alexandru Tomescu a câştigat, prin concurs, dreptul de a cânta la vioara Stradivarius Elder la care a cântat maestrul Ion Voicu.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro