Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Opoziţia georgiană cere demisia preşedintelui Mihail Saakaşvili

Opoziţia georgiană a manifestat vineri pentru a doua zi consecutiv şi a lansat o campanie de nesupunere civică pentru a-l determina pe preşedintele Mihail Saakaşvili să demisioneze. Aproximativ 25 de mii de oameni au înconjurat sediul preşedinţiei de la Tbilisi, blocând temporar circulaţia în centrul capitalei georgiene.

Foto: Realitatea TV
Foto: Realitatea TV

Protestatarii îi reproşează şefului statului modul în care a gestionat conflictul cu Rusia din august 2008. Armata georgiană a fost umilită, iar regiunile separatiste Osetia de Sud şi Abhazia au fost pierdute definitiv. Saakaşvili mai este acuzat de abuz de putere şi că şi-a încălcat promisiunile de a iniţia reforme democratice. Opoziţia susţine că mai mulţi activişti de-ai săi au fost bătuţi de persoane care acţionează din ordinul autorităţilor.

Liderii opoziţiei au anunţat pentru sâmbătă noi proteste. În replică, Saakaşvili a declarat că nu va demisiona şi că va rămâne la putere până în anul 2013, când îi va expira mandatul.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro