Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

NewsIn - Tiberiu Ghioane: Nu mă aşteptam la această convocare, este o responsabilitate plăcută pentru mine

Mijlocaşul grupării Dinamo Kiev, Tiberiu Ghioane, a declarat, vineri, în exclusivitate agenţiei NewsIn, că a fost surprins de vestea convocării la echipa naţională după patru ani de pauză, dar va face tot posibilul pentru a răsplăti încrederea arătată de selecţionerul Răzvan Lucescu.

Foto: sport365.ro
Foto: sport365.ro
"Nu ştiam de convocare, acum am aflu asta pentru prima dată, nu mă aşteptam, sunt plăcut impresionat. Pentru mine este o responsabilitate plăcută această convocare. Sper să confirm încrederea lui Răzvan", a spus Tiberiu Ghioane.

Mijlocaşul formaţiei Dinamo Kiev a fost de părere că la convocarea sa a contribuit şi Mircea Lucescu, cel care a afirmat în dese rânduri că Ghioane trebuie să revină la prima reprezentativă: "Probabil că a avut şi nea Mircea rolul său. Tot timpul am avut o relaţie foarte bună cu el, îi sunt recunoscător pentru că a vorbit mereu frumos despre mine".

Ghioane a precizat şi cum ar trebui să arate echipa naţională în mandatul lui Răzvan Lucescu: "Important este să câştigăm meciuri şi să înţeleagă fiecare de ce vine la naţională. Sper să facem o figură frumoasă, noi, fotbaliştii, împreună cu Răzvan. Trebuie să ne vadă lumea că jucăm şi, încet, încet, suporterii vor fi alături de echipa naţională. Mai cred că trebuie schimbată impresia lăsată de naţională în ultimul timp".

În încheiere, mijlocaşul lui Dinamo Kiev a vorbit şi despre câştigarea Cupei UEFA de către Şahtior Doneţk: "A fost o victorie clară şi meritată. Raţ a jucat şi el bine. Munca lui nea Mircea a fost răsplătită, la fel ca şi munca preşedintelui lui Şahtior, care n-a cedat presiunilor de a-l înlocui pe domnul Lucescu. Fiind în Ucraina, am văzut mai bine ce s-a întâmplat, toţi erau împotriva lui, pe la emisiuni îşi spuneau părerea toţi aşa zişii specialişti în fotbal. Nea Mircea a demonstrat peste tot pe unde a fost că a făcut performanţă".

Mijlocaşul echipei Dinamo Kiev, Tiberiu Ghioane, a fost convocat vineri de selecţionerul Răzvan Lucescu pentru meciul cu Lituania, din preliminariile CM 2010, şi revine astfel printre tricolori, după aproximativ 4 ani. Tiberiu Ghioane a jucat ultima dată în naţionala României în 2005, în meciul de la Bucureşti, cu Olanda.
print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro