Ministrul Economiei: DNA are un efect pervers asupra funcţionarilor din ministere

Ministrul Economiei: DNA are un efect pervers asupra funcţionarilor din ministere
Costin Borc, ministrul Economiei, a declarat la Realitatea TV, că anchetele DNA au şi un efect pervers asupra funcţionarilor din ministere, spunând că spre exemplu, dacă ar veni cineva de la firma Schweighofer, la ministerul Mediului pentru a cere un aviz, niciun funcţionar nu ar semna avizul respectiv, întrucât i-ar fi frică să nu îl ia DNA.
”DNA are un efect benefic foarte mare pentru economia românească. Nu mai traim cu frica unor abuzuri din partea autorităţilor locale şi centrale. Nu cred ca mai are cineva curajul sa ceara bani unor firme. Dar DNA are un efect pervers asupra funcţionarilor din ministere. Să vă dau un exemplu, dacă vine cineva de la Schweighofer la Ministerul Mediului pentru un aviz, nu o să semneze nimeni. Funcționarul o să preia documentul, o să îl întoarcă pe dos și o să îl lase acolo luni de zile fără să îl semneze. Și între timp, persoana de la Schweighofer o să mai vină, o să mai întrebe de aviz, iar dacă se găsește cineva care să fie suficient de amabil, o să îi spună: ”Domnule, eu nu semnez, pentru că dacă o fac, o să vină DNA să ma ia”, a explicat Borc.
Citește și:
- 13:39 - Dan Dungaciu (prim-vicepreședinte AUR): „Drona de la Constanța sau cine sapă groapa dezinformării cade singur în ea”
- 23:51 - Ce pune la cale Victor Ponta după ce a demisionat din PSD. Legătura cu Eugen Tomac
- 23:07 - Vizită cu miză de securitate. Nicușor Dan a ajuns la SCOMAR, sistemul care monitorizează frontiera maritimă
- 20:27 - Bolojan recunoaște: Incidentul cu drona s-ar putea repeta, e un grad de risc
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














