Klaus Iohannis a numit un nou secretar general al CSAT

Klaus Iohannis a numit un nou secretar general al CSAT
Presedintele Klaus Iohannis l-a numit pe generalul de brigada Mihai Somordolea secretar al Consiliului Suprem de Aparare a Tarii (CSAT), functie ramasa vacanta la data de 6 martie, dupa ce generalul Ion Oprisor a fost numit consilier pentru securitate nationala al presedintelui.
Informatia a fost publicata de cotidianul Romania Libera, in absenta unui comunicat postat pe site-ul Administratiei Prezidentiale. Totusi, pe site-ul CSAT apare numele lui Somordolea, in timp ce Ion Onisor apare ca si consilier prezidential la Departamentul Securitatii Nationale.
In acest moment, singurele locuri neocupate in CSAT sunt cel al directorului SIE, condus de un interimar inca din luna septembrie, si cel al ministrului de Finante, dupa demisia lui Darius Valcov pentru care DNA cere arestarea preventiva. Mihai Somordolea provine din randul Fortelor Terestre ale Armatei Romane.
El a fost consilier in CSAT, fiind decorat de mai multe ori de fostul presedinte Traian Basescu, ultima oara in decembrie 2014, cand a primit Ordinul Serviciul Credincios in grad de Comandor.
Mai multe pe ziare.com
Citește și:
- 23:24 - Robert Turcescu, despre demiterea lui Bolojan: Este foarte bine că s-a întâmplat. Trebuie să ajungem și la momentul când Nicușor Dan este demis
- 22:55 - „Olguța Vasilescu îi răspunde lui Bolojan, după atacurile de la dezbaterea moțiunii: "Bihorul a luat, de fapt, cei mai mulți bani de la bugetul de stat”
- 22:23 - Crin Antonescu: „Parlamentul României l-a trimis pe Bolojan acasă!”
- 22:00 - Decizie finală a PNL, după consultările cu liberalii din teritoriu: Partidul trece în opoziție
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














