Judecătorul din dosarul BID îşi motivează decizia
Judecătorul din dosarul BID îşi motivează decizia
Sorin Ovidiu Vântu a pus în pericol siguranţa sistemului bancar, susţine judecătorul care l-a condamnat pe omul de afaceri la doi ani de închisoare în dosarul BID.
Magistratul spune că acesta a înfiinţat o bancă prin inducerea în eroare a autorităţilor. Judecătorul care a avut pe masă timp de aproape doi ani dosarul BID a considerat că faptele lui Vântu sunt dintre cele mai grave, întrucât a introdus în sistemul bancar românesc o bancă creată pe false premise.
Magistratul este convins că omul de afaceri este conştient de gravitatea faptelor sale, deşi şi-a negat întotdeauna vinovăţia.
Mai mult decât atât, judecătorul susţine că Sorin Ovidiu Vântu a încercat să tergiverseze soluţionarea dosarului, amintind de cele trei amenzi primite din cauză că a formulat cu rea-credinţă cereri de recuzare şi de strămutare.
Astfel şi-a explicat judecătorul hotărârea de a-l condamna la pedeapsa maximă pentru uz de fals pe Sorin Ovidiu Vântu.
Cea de-a doua acuzaţie ce i-a fost adusă omului de afaceri în dosarul BID s-a prescris, în luna decembrie. Avocaţii nu au atacat încă sentinţa în dosarul BID. Ei au la dispoziţie încă 10 zile.
Citește și:
- 23:37 - Eugen Tomac, despre Nicuşor Dan: ”Un preşedinte care va scrie istorie pentru ţară”
- 23:30 - Accident spectaculos în Suceava. Un șofer de 76 de ani a ajuns cu mașina suspendată peste un șanț și în gardul unei locuințe
- 22:58 - Scandal la o grădiniță din Pașcani. Un tată a înregistrat cu un microfon ascuns comportamentul educatoarei, după ce copilul său a început să manifeste semne de teamă: „Handicapt, turbat!”
- 22:44 - Ciprian Ciucu, atac dur la adresa lui Eugen Tomac: ”Lista miniştrilor pe care ni i-aţi prezentat astăzi este cusută cu aţă alb-fosforescentă”
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News













