Hull City, interesată de Michael Owen
23 iun 2009, 22:32 |
Actualizat Marţi, 23 Iunie 2009 22:36
REALITATEA.NET
Michael Owen ar putea ajunge la Hull City. Gruparea de primă ligă din Anglia este interesată de serviciile atacantului de 29 de ani, care mai e sub contract cu Newcastle doar până la finalul acestei luni.
"Interesul nostru este foarte serios şi avem destul motive pentru care credem că un transfer al Hull City ar fi benefic pentru cariera lui Michael Owen, în acest moment", a declarat Duffen, pentru Radio BBC
Recent, Owen a recunoscut că nu şi-a mai prelungit contractul cu Newcastle şi că nu va mai rămâne pe "St. James Park" decât până la finalul acestei luni. "Aş prefera să joc în Premier League sau într-un campionat puternic", a declarat Owen, care a retrogradat cu Newcastle la finalul acestui sezon.
În august 2005, Owen a semnat cu Newcastle un contract pe patru ani, după ce s-a transferat de la Real Madrid, pentru cea mai mare sumă de transfer din istoria "coţofenelor", 16 milioane de lire sterline. Pe "St. James Park", atacantul a avut un salariu de 400.000 de lire pe lună.
În ciuda faptului că va fi liber de contract, fostul internaţional englez a fost lovit în ultima perioadă de accidentări foarte grave: şi-a rupt un os metatarsian, are probleme serioase cu ligamentele încrucişate, după CM din 2006, la coapsă, şi a suferit o dublă operaţie de hernie de disc.
În ciuda acestor probleme medicale serioase, sau tocmai de aceea, compania care se ocupă de imaginea lui Owen a editat o broşură transmisă unor echipe de top posibil interesate de serviciile atacantului, şi în care erau reamintite calităţile jucătorului care a marcat 158 de goluri în aproape 300 de meciuri pentru Livepool sau 40 de reuşite în cele 89 de prezenţe în tricoul naţionalei Angliei.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3497 RON 





Feedback

