Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Greva generală a bugetarilor aduce o economie de 17 milioane de euro la bugetul de stat

Greva de o zi a angajaţilor la stat ar putea reprezenta o gură de oxigen pentru bugetul de stat, mult prea încărcat de cheltuieli. Ar mai fi nevoie de încă nouă zile ca aceasta pentru ca Guvernul să obţină ce a dorit. Adică 10 zile fără plată pentru bugetari.

Foto: epitesti.ro
Foto: epitesti.ro

Un miliard de euro. Aceasta este valoarea cheltuielilor statului cu plata bugetarilor pe o lună. Adică 715 euro pentru fiecare angajat la stat. Dacă bugetarii nu ar veni la muncă o jumătate de lună, adică 10 zile lucrătoare cum ar vrea Guvernul, economia ar fi de 500 de milioane de euro.

Însă o parte din bani se întorc la stat sub forma contribuţiilor obligatorii pentru asigurările sociale. Economia netă este de aproximativ 350 de milioane de euro pentru 10 zile, aşa cum a spus şi ministrul Finanţelor. Însă greva durează doar o zi aşadar valoarea scade la 35 de milioane de euro. Cum doar jumătate din bugetari nu au lucrat luni, economia pe care o face astfel statul este de aproximativ 17 milioane de euro sau 0,015% din PIB.

Greva provoacă şi o mică sincopă la veniturile bugetare de aproximativ 140 de milioane de euro din cauza inactivităţii administraţiilor financiare care însă va fi recuperată în următoarele zile.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
Get Adobe Flash player
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro