"Suntem pregătiţi să oferim 100 de milioane de euro pentru stadioane, ceea ce demonstrează că guvernul susţine această candidatură. Trebuie să organizăm un eveniment atât de important în Franţa pentru ca ţara noastră să strălucească în lumea", a spus Laporte.
Franţa a mai găzduit Campionatul European din 1984 şi Campionatul Mondial din 1998, reuşind să câştige ambele turnee. Ţara a candidat şi la organizarea Jocurilor Olimpice din 2012, dar a pierdut în favoarea Londrei.
Pentru organizarea EURO 2016 şi-au mai depus candidatura Italia şi Suedia alături de Norvegia. Ţara Galilor şi Scoţia au renunţat la candidatura comună, pentru că i-ar fi costat prea mult organizarea unui turneu cu 24 de echipe.
Anunţul oficial a venit, joi, din partea preşedintelui Federaţiei Franceze de Fotbal (FFF), Jean-Pierre Escalettes. Acesta a afirmat că Franţa va candida singură, deşi exista posibilitatea unei candidaturi alături de altă ţară.
Unul dintre ambasadorii candidaturii franceze este fostul fotbalist Lilian Thuram, care este şi consilier federal în cadrul FFF, iar acesta va fi ajutat de foşti jucători care au câştigat Campionatul European sau Mondial.
Franţa va investi 100 de milioane de euro în stadioane în vederea organizării EURO 2016
Joi, 05 Martie 2009 19:15
Ultimul update: 6 Martie 2009 03:22
Ultimul update: 6 Martie 2009 03:22
| Vot: |
0
|
413 vizualizari, 0 comentarii, 0 voturi
Taguri: Bernard Laporte, EURO 2016, Federaţiei Franceze de Fotbal, Lilian Thuram, Ministerul Sportului, stadioane,
Autorităţile franceze sunt dispuse să investească peste 100 de milioane de euro în modernizarea stadioanelor pentru a putea candida la organizarea Campionatului European din 2016, a declarat, joi, Bernard Laporte, reprezentantul Ministerului Sportului.
Taguri: Bernard Laporte, EURO 2016, Federaţiei Franceze de Fotbal, Lilian Thuram, Ministerul Sportului, stadioane,
| Foto (1) | |
Aboneaza-te la tag-urile:Pe aceeasi tema
- UEFA a anunţat patru candidaturi pentru organizarea EURO 2016
Marti, 10 Martie 2009 13:15 - Scoţia şi Ţara Galilor au renunţat la planul de a organiza împreună EURO 2016
Luni, 02 Martie 2009 13:02 - Franţa vrea să organizeze Campionatul European din 2016
Vineri, 13 Februarie 2009 12:38 - UEFA a confirmat că la EURO 2016 vor participa 24 de echipe
Vineri, 26 Septembrie 2008 17:19
Comentariile cititorilor


|
Alte ştiri din aceeaşi secţiune
VIDEO / Tatăl lui John Terry, căpitanul lui Chelsea şi al Angliei, suprins în timp ce intermedia o vânzare de cocaină!
Duminica, 08 Noiembrie 2009 19:18Căpitanul lui Chelsea şi al naţionalei Angliei, John Terry, are părinţi cu care se poate "mândri". Dacă acum ceva timp mama fotbalistului englez a fost surprinsă furând dintr-un magazin, Ted, tatăl fundaşului, şi-a dat şi el...
Germania - Sergiu Radu a marcat golul victoriei lui Cottbus în meciul cu Munchen 1860
Duminica, 08 Noiembrie 2009 17:28Atacantul român Sergiu Radu a înscris, din penalty, unicul gol al lui Energie Cottbus în partida câştigată duminică, scor 1-0, pe teren propriu, cu Munchen 1860, contând pentru etapa a 12-a din liga a doua germană.
Ropotan a marcat în primul minut pentru Dinamo Moscova, în victoria cu Spartak Nalcik, scor 4-2
Duminica, 08 Noiembrie 2009 16:58Mijlocaşul român al lui Dinamo Moscova, Adrian Ropotan, a deschis scorul în partida pe care echipa sa a câştigat-o, duminică, pe terenul lui Spartak Nalcik, scor 4-2, în etapa a 28-a din campionatul Rusiei. Fostul jucător al lui...
VIDEO / Barcelona neînvinsă, Real Madrid a răpus Atletico. Vezi rezultate din etapa a 10-a a Primera Division!
Duminica, 08 Noiembrie 2009 16:50FC Barcelona a învins, sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-2, pe Mallorca, în timp ce Real Madrid s-a impus, în deplasare, în faţa concitadinei Atletico, scor 3-2, în etapa a 10-a a campionatului Spaniei.
Cele mai CITITE din Fotbal Internaţional
- Bătaie cruntă la fotbal feminin. VEZI VIDEO! (1785)
- Vezi rezultatele etapei a patra a gupelor Ligii Europa! (1528)
- VIDEO / Tatăl lui John Terry, căpitanul lui Chelsea şi al Angliei, suprins în timp ce intermedia o vânzare de cocaină! (458)
- Mutu a fost operat şi va lipsi aproximativ o lună (326)
- Anglia - Rezultate din etapa a 12-a a Premier League (326)
- Vezi noua sectiune anunturi.realitatea.net in care vei gasi anunturi imobiliare, auto, electronice, electocasnice, IT, hobby, etc
Citeste si:
Cele mai VOTATE din Fotbal Internaţional
- VIDEO / Tatăl lui John Terry, căpitanul lui Chelsea şi al Angliei, suprins în timp ce intermedia o vânzare de cocaină! (3,64/5)
- VIDEO / AC Milan l-a achiziţionat pe cel mai bun jucător de la Mondialul under 20, atacantul ghanez Dominic Adiyiah (3,52/5)
- Ropotan a marcat în primul minut pentru Dinamo Moscova, în victoria cu Spartak Nalcik, scor 4-2 (3,52/5)
- Vezi rezultatele etapei a patra a gupelor Ligii Europa! (2,64/5)
- Mutu a fost operat şi va lipsi aproximativ o lună (2,52/5)
Cele mai COMENTATE din Fotbal Internaţional
- Bătaie cruntă la fotbal feminin. VEZI VIDEO! (4)
- Mutu a fost operat şi va lipsi aproximativ o lună (2)
- Vezi rezultatele etapei a patra a gupelor Ligii Europa! (1)
Cele mai importante stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
Crin Antonescu: Vanghelie şi Hrebenciuc nu-i vor da voie lui Geoană să-l desemneze pe Johannis
Duminica, 08 Noiembrie 2009 20:23Dacă liderul PSD Mircea Geoană ar ajunge la Cotroceni, nu l-ar desemna premier pe Klaus Johannis deoarece nu l-ar lăsa Marian Vanghelie şi Viorel Hrebenciuc, a spus preşedintele PNL, Crin Antonescu, duminică, la Baia Mare.
- Năstase: Guvernul Negoiţă nu va trece de Parlament
- Guvernul lui Băsescu, în stand-by până la alegeri, scrie presa centrală
- M. Geoană: PSD va trimite, astăzi, în Parlament, proiectul Legii responsabilităţii fiscale
- Tăriceanu: Băsescu nu trebuie lăsat să dizolve Parlamentul
- Băsescu: Dacă mogulii nu renunţă să mai rupă din România, vor avea scandal şi în următorul meu mandat
- Băsescu participă, astăzi, la Berlin, la sărbătorirea a 20 de ani de la căderea Zidului
- CORTINA DE FIER - după 20 de ani: Istoria Zidului Berlinului sau a "zidului celor patru generaţii"
- Pacienţii cu boli cronice protestează, astăzi, în Capilată
- George Maior (SRI): Ştim foarte precis cum a plecat Omar Hayssam din România
- Antonie Solomon: Dinescu, dacă vrea să rămână în Oltenia, să îşi schimbe purtarea!
- Traficul rutier este îngreunat pe mai multe drumuri din ţară din cauza ceţii dense
- 300 de români au rămas blocaţi mai bine de 12 ore în Roma, din cauza unei defecţiuni la avion
Cele mai recente stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
- Cursurile Colegiului "Matei Basarab" din Bucureşti suspendate pentru o săptămână, din cauza gripei porcine
- Ploile abundente au produs inundaţii în zona de nord a judeţului Mehedinţi
- Marko: I-am spus lui Negoiţă că UDMR îl susţine în continuare pe Johannis
- Tăriceanu: Băsescu nu trebuie lăsat să dizolve Parlamentul
- M. Geoană: PSD va trimite, astăzi, în Parlament, proiectul Legii responsabilităţii fiscale
- Năstase: Guvernul Negoiţă nu va trece de Parlament
Campanii REALITATEA »
|
|
|
|
|
|
|
|

| mai multe
| Romania | 08.11 | 09.11 |
| Timişoara | 18 °C | 18 °C |
| Arad | 18 °C | 18 °C |
| Bacău | 13 °C | 16 °C |
| Braşov | 15 °C | 18 °C |
| Cluj Napoca | 16 °C | 15 °C |
| Constanţa | 16 °C | 16 °C |
Urmăreşte indicii FOREX pe tmctv.ro
Paritate: 1 EUR = 1,4894 USD
| 1 EUR | 4,2988 RON |
| 1 USD | 2,8862 RON |
| 1 GBP | 4,7919 RON |
| 1 CHF | 2,8435 RON |
| 100 HUF | 1,5647 RON |
| 100 JPY | 3,1865 RON |
| 1 BGN | 2,198 RON |
Arhiva articole
Home |
Politică |
Actualitate |
Sport |
Economie |
IT & Ştiinţă |
Bulevard |
Divertisment |
Revista presei |
Vremea |
Multimedia

















Feed