Criză la Direcţia de Asistenţă Socială şi Protecţie a Copilului Botoşani

Criză la Direcţia de Asistenţă Socială şi Protecţie a Copilului Botoşani
Situaţie limită la Direcţia de Asistenţă Socială şi Protecţie a Copilului Botoşani. Instituţia nu mai are bani de salarii pentru anul în curs. Cei 1.100 de angajaţi nu şi-au primit salariile pe luna august şi nici alte drepturi câştigate în instanţă.
Conducerea instituţiei spune că a primit pentru anul acesta numai 33% din fondurile pentru salarii şi că datoriile către angajaţi sunt uriaşe. Sindicaliştii ameninţă cu proteste.
"Luni, pe 14 septembrie, vom avea o întrerupere temporară a activităţii pentru jumătate de oră, perioadă în care cei care îşi desfăşoară activitatea vor ieşi în faţa instituţiilor în care lucrează, urmând ca pe 21 să organizăm o pichetare în faţa prefecturii şi a consiliului judeţean", a declarat Irina Mihalache, preşedinte executiv al Sindicatului Impact.
Liviu Rădăşanu, directorul DASPC, a explicat că în ultimele zece luni, datoria către salariaţi a ajuns la un total de 30 de miliarde. "Avem o sumă de aproximativ 25 de miliarde restanţe care se plătesc în următorii 3 ani, reprezentând drepturi câştigate în instanţă. O sumă de 30 de miliarde reprezentând un drept neplătit salariaţilor de peste 10 luni de zile. 4:00
Conducerea Direcţiei de Asistenţă Socială şi de Protecţie a Copilului Botoşani spune că, până la sfârşitul anului, nu mai există bani pentru salarii.
Citește și:
- 07:54 - Accident grav pe DN1 în Bihor: o femeie a murit, iar trei persoane au fost rănite după ce un TIR a intrat pe contrasens
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























