Bacul modificat ar putea fi introdus din acest an

Bacul modificat ar putea fi introdus din acest an
Elevii de clasa a 12-a ar putea susţine doar trei probe scrise la examenul de Bacalaureat şi două evaluări orale în clasa a douăsprezecea. În plus, liceenii vor trece şi printr-o evaluare a cunoştinţelor de utilizare a calculatorului. Modificările ar putea avea loc începând cu acest an şcolar.
Potrivit sindicatelor din învăţământ, guvernul va da o ordonanţă de urgenţă prin care să aplice din toamnă schimbările aduse examenului de Bacalaureat care au fost cuprinse şi în viitorul cod al educatiei.
Liviu Pop, secretar general al FSLI, a explicat informaţia: "Ni s-a comunicat de doamna ministru că se pregăteşte o Ordonanţă de Urgenţă care să modifice examenul de bacalaureat. Începând de anul acesta elevii de clasa a 12-a vor susţine examenul de bacalaureat pe noua formulă propusă în Codul educaţiei".
Citește și:
- 07:54 - Accident grav pe DN1 în Bihor: o femeie a murit, iar trei persoane au fost rănite după ce un TIR a intrat pe contrasens
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























