Toshiba va cumpăra divizia de hard disk-uri deţinută de Fujitsu

Toshiba va cumpăra divizia de hard disk-uri deţinută de Fujitsu
Grupul japonez Toshiba a anunţat marţi că va cumpăra divizia producătoare de hard disk-uri din cadrul Fujitsu Ltd, ce înregistrează pierderi, în încercarea de a-şi majora cota de piaţă şi de a supravieţui scăderii preţurilor.
Toshiba, care se confruntă cu mari datorii şi cu pierderi din ce în ce mai mari în divizia de cipuri, nu a hotărât încă un preţ pentru divizia producătoare de hard disk-uri a Fujitsu. Aceasta din urmă ar putea afişa o pierdere operaţională de 25 miliarde yeni (270,7 miliarde dolari) în anul financiar ce se va încheia în martie.
Fujitsu va înregistra, de asemenea, pierderi suplimentare de 30 miliarde yeni în divizia de hard disk-uri, ducând pierderea totală estimată la nivel de grup la 50 miliarde yeni, comparativ cu 20 miliarde yeni în previziunea anterioară.
Afacerea, pe care ambele părţi speră să o încheie în aprilie-iunie, îi va oferi grupului Toshiba cota de piaţă a Fujitsu, estimată la 16%. Toshiba va prelua şi cei 8.000 de angajaţi din cadrul diviziei Fujitsu.
Citește și:
- 07:54 - Accident grav pe DN1 în Bihor: o femeie a murit, iar trei persoane au fost rănite după ce un TIR a intrat pe contrasens
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























