Clase cu elevi fictivi în Braşov pentru ca profesorii să-şi păstreze posturile

Clase cu elevi fictivi în Braşov pentru ca profesorii să-şi păstreze posturile
Clase doar cu şase elevi, pentru ca profesorii să îşi păstreze posturile. Se întâmplă la o şcoală din Braşov, unde profesorii i-au împărţit pe elevi în clase cu doar câţiva elevi, dar au avut grijă ca în catalog să treacă 20 de copii.
Doar şase veneau la cursuri, restul fie erau repetenţi de mult timp, fie nu veneau deloc la cursuri. Numai că de planul profesorilor a aflat şi inspectoratul şcolar. Elevii care frecventau cursurile şcolii vor fi adunaţi într-o clasă, pe fiecare an de studiu.
Profesorii şi învăţătorii au fost obiectul unei anchete deschise de Inspectoratului Şcolar Judeţean din Braşov.
Ancheta a scos la iveală că într-o clasă erau 20 de elevi în catalog dintre care 15 au fost înscrişi fictiv. Au fost cazuri în care au fost create şi trei clase de acest fel, pe an, numai pentru a păstra posturile profesorilor.
Citește și:
- 07:54 - Accident grav pe DN1 în Bihor: o femeie a murit, iar trei persoane au fost rănite după ce un TIR a intrat pe contrasens
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























