Fondul de Mediu anunţă 28.500 de maşini pentru etapa a treia a programului Rabla

Fondul de Mediu anunţă 28.500 de maşini pentru etapa a treia a programului Rabla
Administraţia Fondului de Mediu (AFM) a anunţat, vineri, că în ultima etapă din acest an a programului Rabla pot fi solicitate finanţări pentru 28.500 de maşini, intenţia autorităţilor vizând în continuarea scoaterea din circulaţie a 60.000 de autovehicule cu o vechime mai mare de 10 ani.
Etapa a treia a programului de modernizare a parcului auto naţional se va derula între 1 septembrie şi 11 decembrie.
Premierul Emil Boc a anunţat în 26 august că Guvernul îşi va asuma răspunderea în septembrie pe mai multe măsuri, printre care şi extinderea programul Rabla şi pentru persoane juridice de la 1 septembrie 2009.
AFM a mai precizat că numărul cererilor de tragere pentru luna august sunt în curs de verificare.
Ministerul Mediului a aprobat un act normativ prin care un proprietar poate beneficia de mai multe prime de casare, prin achiziţionarea mai multor autovehicule noi, în schimbul predării spre casare a unui număr echivalent de autovehicule uzate. De asemenea, potrivit reglementărilor din iulie autoturismele şi autoutilitarele de până la 3,5 tone pot fi cumpărate inclusiv prin credite bancare sau prin finanţare în baza unui contract de leasing financiar.
Citește și:
- 07:54 - Accident grav pe DN1 în Bihor: o femeie a murit, iar trei persoane au fost rănite după ce un TIR a intrat pe contrasens
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























