Ultimele Stiri· 1 min citire

Finanţele vor să emită în martie titluri de stat de 7,5 miliarde lei

Finanţele vor să emită în martie titluri de stat de 7,5 miliarde lei

Finanţele vor să emită în martie titluri de stat de 7,5 miliarde lei

Publicat25 feb. 2009, 18:07
Actualizat25 feb. 2009, 18:12
SursăNewsIn

Ministerul Finanţelor Publice (MFP) intenţionează să atragă în martie 7,5 miliarde lei prin emiterea de titluri de stat pentru finanţarea şi refinanţarea datoriei publice, peste 93% din sumă urmând să provină din certificate de trezorerie cu discont pe 3, 6 şi 12 luni.

De asemenea, Finanţele vor să emită obligaţiuni de tip benchmark cu maturitate la 3 şi 5 ani, în valoare de 500 milioane lei.

Ministerul de Finanţe estimează că datoria internă se va cifra la circa 30 miliarde lei în 2009, după ce anul trecut aceasta a fost de 12,5 miliarde lei, din care cea mai mare parte a fost pe termen scurt, după ce randamentele au crescut puternic, pe fondul crizei.

În plus, MFP şi-a propus să se împrumute cu un miliard euro de pe pieţele externe, fie prin împrumuturi, fie prin euroobligaţiuni.

MFP a atras în februarie peste 6,176 miliarde lei, iar în ianuarie Ministerul a vândut titluri de stat de 6,56 miliarde lei. Nevoia de bani a Finanţelor vine pe fondul exploziei deficitului bugetar în ultimele luni ale anului trecut, care a atins 5,21% din PIB după standardele europene.

Pentru 2009, Guvernul Boc şi-a stabilit ca ţintă un deficit bugetar de 2% din produsul intern brut (PIB).

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Ultimele Stiri