Emil Boc: Liberalii sunt aşteptaţi, dar nu şi rugaţi

Emil Boc: Liberalii sunt aşteptaţi, dar nu şi rugaţi
Emil Boc a mai subliniat că PD-L consideră că viitoarea majoritate parlamentară trebuie să fie constituită în jurul PD-L, PNL, UDMR, grupului minorităţilor naţionale şi grupului de parlamentari independenţi.
\"Formaţiunile politice trebuie să renunţe la retorica de campanie electorală. Aceasta s-a încheiat. Principala preocupare trebuie să fie găsirea unor soluţii politice pentru o majoritate parlamentară, capabilă să susţină un guvern în perioada imediat următoare\", a declarat Emil Boc, după încheierea şedinţa Biroului Permanent.
Boc a mai subliniat că PD-L consideră că viitorul guvern, viitoarea majoritate parlamentară, trebuie să fie constituită în jurul PD-L, PNL, UDMR, grupului minorităţilor naţionale şi grupului de parlamentari independenţi.
\"PD-L consideră că are temeiul politic moral şi legal să solicite funcţia de prim ministru pentru PD-L\", a mai spus Boc.
Emil Boc a mai spus că PD-L aşteaptă decizia CCR, să valideze alegerile, şi apoi să se treacă la formarea unui guvern stabil. În opinia PD-L, desemnarea premierului este atribuţia preşedintelui României.
\"Partenerii de la PNL sunt aşteptaţi, dar nu şi rugaţi. Poziţia noastră este foarte clară. Dorim o majoritate consistentă, solidă, de dreapta şi care să dea României stabilitate\", a mai spus Boc.
Citește și:
- 07:54 - Accident grav pe DN1 în Bihor: o femeie a murit, iar trei persoane au fost rănite după ce un TIR a intrat pe contrasens
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























