Ultimele Stiri· 1 min citire

Dinu Patriciu este audiat astăzi de judecători în dosarul Rompetrol

Dinu Patriciu este audiat astăzi de judecători în dosarul Rompetrol

Dinu Patriciu este audiat astăzi de judecători în dosarul Rompetrol

Publicat20 aug. 2009, 07:06
Actualizat20 aug. 2009, 08:50

Omul de afaceri Dinu Patriciu va fi audiat astăzi, pentru prima dată, de judecători, în dosarul Rompetrol. Împotriva lui Patriciu există şapte capete de acuzare, printre care manipularea pieţei de capital şi spălare de bani.

Procurorii au finalizat, în data de 8 septembrie 2006, urmărirea penală în dosarul Rompetrol, respectiv partea referitoare la creanţa Libia şi manipularea pieţei de capital, şi l-au trimis în judecată pe omul de afaceri Dinu Patriciu, pentru şapte capete de acuzare.

Dinu Patriciu este judecat pentru iniţierea unui grup de crimă organizată, spălare de bani, înşelăciune, delapidare, divulgare de informaţii cu caracter secret şi asociere în vederea comiterii de infracţiuni.

Procurorii DIICOT au mai trimis în judecată, în aceeaşi cauză, alte 11 persoane, printre care şi patru reprezentanţi ai Comisiei Naţionale a Valorilor Mobiliare (CNVM): Gabriela Anghelache - preşedinte, Paul Miclăuş - vicepreşedinte, Victor Eros - membru şi Elena Albu - şefa Corpului de control din CNVM.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Ultimele Stiri