Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Criza pune la încercare zona euro: şomajul a atins un nivel record

Recesiunea economică îşi arată colţii. Rata şomajului în cele 16 ţări din zona euro a atins un nivel record pentru ultimii 10 ani! Potrivit statisticilor, în luna iulie s-au înregistrat peste 15 milioane de şomeri.

Foto: Realitatea TV
Foto: Realitatea TV

În procente, 9,5% din populaţia activă nu mai are un loc de muncă. Este cea mai mare rată a şomajului din luna mai 1999 încoace pentru ţările care au adoptat moneda unică.

Situaţia nu este roz nici la nivelul întregii Uniuni Europene. În cele 27 de ţări membre, şomajul a atins în iulie 9%, cel mai mare nivel din ultimii patru ani. Au rămas fără loc de muncă aproape 22 de milioane de europeni.

Cea mai afectată este Spania, unde unul din cinci oameni nu are serviciu, urmată de Ţările Baltice. Specialiştii estimează că şomajul va continua să crească până la sfârşitul anului, deşi au apărut primele semne ale redresării economice.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro