Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

Constructorii de automobile Porsche şi Volkswagen vor fuziona

După luni de negocieri constructorii germani de automobile Volkswagen şi Porsche vor fuziona. Consiliile de supravehgere ale celor două companii au aprobat un plan în mai multe etape ce urmează să fie finalizat în 2011.

Foto: Realitatea TV
Foto: Realitatea TV

Într-o primă etapă Volkswagen urmează să preia până la sfârşitul acestui an 42% din Porsche pentru 3,3 miliarde de euro. Potrivit unui comunicat de presă Porsche va rămâne marcă independentă şi îşi va păstra sediul de lângă Stuttgart. Cu toate acestea va deveni cel de-al 10-lea membru al grupului Volkswagen, cel mai mare constructor auto european.

Cele două companii germane vor forma un grup cu 378.000 de angajaţi, o producţie anuală de 6,4 milioane de automobile şi vânzări estimate la 120 de miliarde de euro. Detaliile legate de acest plan vor fi prezentate în săptămânile următoare. Volkswagen încearcă să îi depăşească pe japonezii de la Toyota pentru a ajunge lider mondial pe piaţa auto.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro