Chrysler depinde de discuţiile cu sindicatele pentru păstrarea operaţiunilor din Canada

Chrysler depinde de discuţiile cu sindicatele pentru păstrarea operaţiunilor din Canada
Operaţiunile din Canada ale grupului auto Chrylser nu vor supravieţui pe termen lung fără concesii semnificative din partea sindicatului canadian al muncitorilor din industria auto, a anunţat compania printr-o scrisoare adresată angajaţilor.
Scrisoarea, din partea directorului executiv al companiei, Bob Nardelli, şi preşedintelui Tom LaSorda, anunţă că grupul trebuie să reducă costurile totale de lucru din Canada de la 76 dolari canadieni/oră, la rata cu care sunt plătiţi angajaţii companiei Toyota din Canada, de 57 dolari canadieni/oră.
Anterior, directorul executiv
al producătorului auto italian Fiat a declarat că este pregătit să
renunţe la parteneriatul cu Chrysler LLC, dacă sindicatele companiei
americane refuză să accepte reduceri substanţiale ale cheltuielilor.
Preşedintele Statelor Unite, Barack Obama, a spus la sfârşitul lunii
martie că intrarea rapidă a General Motors şi Chrysler în faliment este
cea mai bună soluţie pentru restructurarea acestora.
Citește și:
- 07:54 - Accident grav pe DN1 în Bihor: o femeie a murit, iar trei persoane au fost rănite după ce un TIR a intrat pe contrasens
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























