Cele mai bune producţii muzicale ale decadei - VIDEO
Albumul "Is This It" al trupei americane The Strokes a fost votat de revista de muzică NME cel mai bună producţie muzicală a decadei, surclasând artişti mai cunoscuţi, ca Arctic Monkeys, Yeah Yeah Yeahs, PJ Harvey şi Radiohead, topul 10 fiind oricum dominat de muzica rock.
"Is This It" este albumul cu care The Strokes a debutat în 2001, un alt album de debut aflându-se pe locul doi al topului, respectiv "Up the Bracket" cu care The Libertines şi-au început cariera muzicală în 2002.
Pe locul trei s-a clasat trupa rock Primal Scream cu albumul XTRMNTR. De altfel, primele zece poziţii din top au fost dominate de trupe de rock în care primează chitara.
"Avem acum ultimul cuvânt despre cele mai bune albume care au caracterizat perioada 2000-2009, şi toţi cei interesaţi de muzică şi mai ales cei care au făcut muzică minunată în această perioadp au putut vota", spune redactorul NME, Krissi Murison.
Stabilirea celui mai bun artist al decadei este un obicei al mai multor reviste de muzică, dar şi al unor topuri internaţionale, cum ar fi Billboard Music Award sau MTV Music Awards.
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Automobilul cu soba cu lemne exista si circulă
Jurnal Realitatea Tv Cluj 16.02.2012 ora 20.15
Surprins în timp ce se uita în decolteul...
Clujul in Realitate 16.02.2012
Pasari moarte au fost gasite la Constanta
Pasari moarte la Constanta








Feedback

