Fii la curent cu cele mai importante ştiri ale zilei
REALITATEA.NET pe Facebook REALITATEA.NET pe Twitter REALITATEA.NET pe Pinterest REALITATEA.NET pe RSS REALITATEA.NET pe Newsletter REALITATEA.NET pe Youtube

C. Diaconescu: Ministerul de Externe va instala într-o săptămână un nou consul la Chişinău

Romania va instala un nou consul la Chişinău în următoarea săptămână. Anunţul a fost făcut la Realitatea FM de ministrul de externe, Cristian Diaconescu, după ce, în urmă cu câteva zile, fostul consul, Ion Nuica şi-a dat demisia în urma unui scandal sexual.

Foto: iasiinfo.ro
Foto: iasiinfo.ro

Ministerul de externe a refuzat să confirme dacă la originea scandalului ar fi serviciile secrete din Republica Moldova, aşa cum susţine presa de la Chişinău.

Consulul României la Chişinău, Ion Nuică, şi-a prezentat demisia, luni dimineaţă. La originea acestei demisii s-ar afla o înregistrare în care consulul este surprins în ipostaze intime cu o presupusă angajată a Consulatului României la Chişinău.

Ministerul de Externe de la Bucureşti a confirmat demisia consulului şi a precizat că acesta îşi anunţase intenţia încă de vineri, luni semnând numai actul oficial. Ministerul de Externe nu a comentat, însă, motivele acestei demisii şi a informat că filmul apărut este irelevant din moment ce consulul era deja demisionar. 

Vezi filmul discreditării lui Ion Nuica pe Realitatea FM.

print
Upload fişiere:



Trimite
CELE MAI NOI ŞTIRI
CELE MAI CITITE ŞTIRI 3h 24h 7z 30z
REALITATEA LOCALA »
SC Realitatea Media SA se afla in procedura insolventei reglementata de Legea nr. 85/2006, in conformitate cu incheierea de sedinta din data de 07.09.2011, pronuntata de Tribunalul Bucuresti – Sectia a VII-a Comerciala in dosarul nr. 58935/3/2011.

CNA- Consiliul National al audiovizualului: Bd. Libertatii nr.14, sector 5, cod 050706, Bucuresti www.cna.ro