Băsescu nu cunoaşte Constituţia şi înfundă justiţia, potrivit judecătorului Dan Lupaşcu

Băsescu nu cunoaşte Constituţia şi înfundă justiţia, potrivit judecătorului Dan Lupaşcu
Judecătorul Dan Lupaşcu i-a reproşat preşedintelui Traian Băsescu, că nu a "căpătat îndemânarea de a conduce şedinţele CSM". Lupaşcu i-a amintit şefului statului că, potrivit Constituţiei, preşedintele ţării este cel care prezidează lucrările CSM în şedinţele la care participă, iar mesaje poate adresa doar Parlamentului.
"Credeam că vin la şedinţă a CSM unde sunt puncte importante pe ordinea de zi... E dreptul dumneavoastră, aţi venit de câteva ori, şi, vă rog să nu vă supăraţi, n-aţi căpătat încă îndemânarea de a conduce o şedinţă a CSM", i-a spus Lupaşcu lui Traian Băsescu, pe care l-a acuzat că a venit la CSM doar pentru a transmite un mesaj. Lupaşcu i-a citit preşedintelui din Constituţie, amintidu-i că potrivit documentului, preşedintele poate adresa mesaje doar Parlamentului.
Membrul CSM i-a mai spus şefului statului că şi-a imaginat că la şedinţa CSM va avea loc o discuţie între magistraţi şi Traian Băsescu, şi, la fel ca Mona Pivniceru, i-a reproşat acestuia că discreditează justiţia.
"Suntem într-o situaţie foarte gravă în justiţie. Nu aşa se rezolvă problema. Justiţia merge din ce în ce mai prost şi, din păcate, în loc să o ajutaţi, dumneavoastră o înfundaţi mai adânc", i-a reproşat Lupaşcu preşedintelui Băsescu.
În replică, Băsescu a spus că nu poate fi partener cu justiţia, dacă instanţele nu funcţionează şi le-a cerut să intre în legalitate şi să întrerupă protestele.
Citește și:
- 07:54 - Accident grav pe DN1 în Bihor: o femeie a murit, iar trei persoane au fost rănite după ce un TIR a intrat pe contrasens
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























