Asistentele medicale românce schimbă pamperşi la Roma
Din zilele şi nopţile de muncă grea în casele şi azilurile cu bătrâni bolnavi de Alzheimer din Italia, infirmierele şi asistentele românce câştigă o pâine ceva mai pufoasă şi mai sigură decât acasă.
Unele o mai îndulcesc cu câte un croasant mâncat o dată pe săptămână cu copiii lor la o cafenea, ori cu câte o rară seară la operă, în timp ce altele, prea însingurate şi epuizate, ajung să zboare departe de ea, înapoi în România.
Cu ani în urmă, pentru Elena din Târgovişte, să plece din ţară era un scenariu rupt dintr-un vis rău: "Eram o familie, de ce să vreau să plec? Apoi soţul meu şi-a găsit o altă consoartă în Israel, s-a gândit că i-ar sta mai bine însurat cu o evreică şi am început să mă descurc din ce în ce mai greu din salariul de vânzătoare. Ştiţi bine că se făcea un pic foamea, erau facturi de plătit, aveam o fată. Am vorbit în stânga şi în dreapta şi m-am gândit să fac pasul ăsta, că în România ajungeam să cerşesc pe stradă."
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3533 RON 





Un bebeluş în cărucior a căzut în mare
Europa nu scapă de ninsori
Europa, sub pod portocaliu şi roşu:...
Ungurii se încălzesc cu bani: Banca Centrală...
Accident spectaculos în Chile: un tren a...
Trupa punk de fete care îl critică pe Putin









Feedback

