Ambasadorul Albaniei, Aleksander Sallabanda, şi al Croaţiei, Kolinda Grabar-Kitarovic, şi-au reprezentat ţările în cursul ceremoniei. Aceasta a fost organizată de secretarul de stat adjunct american James Steinberg.
Slovenia a depus luni la Departamentul de Stat instrumentul de ratificare ce permite aderarea Croaţiei, şi a făcut acelaşi lucru la 3 martie în privinţa Albaniei.
"Depunerea instrumentului de ratificare de către Slovenia completează procesul individual de ratificare de către cei 26 din NATO, necesar primirii Albaniei şi Croaţiei în organizaţie," a spus luni Departamentul de Stat.
După ratificarea aderării Croaţiei de către Grecia, în februarie, Slovenia era ultima dintre cele 26 membre NATO a cărei aprobare era aşteptată.
Albania şi Croaţia au devenit membre NATO
Albania şi Croaţia au devenit membre NATO, la Washington, în cursul unei ceremonii la care au participat ambasadorii celor două ţări.








Strategy & Technology PUBLYO
Marketing & Sales Q2M