Realitatea.NET - Știri de Ultimă Oră

Ambasadorul SUA la București: „Mihail Kogălniceanu va fi cea mai mare bază militară NATO din Europa”

Ambasadorul SUA la București: „Mihail Kogălniceanu va fi cea mai mare bază militară NATO din Europa”

Mihail Kogălniceanu devine inima militară a Europei. Într-o declarație de referință făcută miercuri, 24 iunie, ambasadorul american Darryl Nirenberg a confirmat că baza aeriană din județul Constanța va deveni cea mai mare fortăreață NATO de pe continent. Calificând proiectul drept unul „impresionant”, oficialul SUA a subliniat noul rol geopolitic major pe care îl va juca România.

Esențial

Descoperă

Ultimele Știri