VIDEO | Gol și pasă decisivă pentru Budescu în Arabia Saudită

Constantin Budescu a fost decisiv pentru Al Shabab în remiza de pe teren propriu cu Al-Ettifaq, scor 2-2, în etapa a 11-a din campionatul Arabiei Saudite. Mijlocașul român a reușit un gol și o pasă de gol.

Al-Ettifaq, fosta echipă a lui Victor Pițurcă, a deschis scorul în minutul 31, prin Cristian David Guanca.

Budescu a egalat în minutul 36, profitând de lipsa de marcaj din partea fundașilor adverși. Internaționalul român în vârstă de 29 de ani a șutat la colțul scurt din 8 metri.

Oaspeții au condus la pauză, după golul lui Hassan Al Habib din minutul 42.

Al Shabab, echipa antrenată de către Marius Șumudică, a egalat în minutul 64, în urma unei lovituri libere. Constantin Budescu a centrat din partea stângă, iar Khalid Al Kabi a trimis cu capul din apropierea careului de 6 metri.

Vezi pe realitateasportiva.net golurile înscrise de Al Shabab.

Al Shabab a înregistrat cele mai multe remize din campionat și ocupă locul 5 în clasament, la 11 puncte de liderul Al-Hilal.

Constantin Budescu a revenit după o accidentare care l-a ținut departe de teren o lună. Mijlocașul are 2 goluri și 2 pase de gol pentru Al Shabab.