Instanța Supremă a amânat judecarea Dosarului Revoluţiei pentru 21 februarie 2020

Friday, 29 November 2019, 12:07, Sursă: Realitatea.NET

UPDATE | Judecarea "Dosarului Revoluției" a fost amânată, la primul termen. Instanța Supremă a amânat dosarul pentru 21 februarie 2020.

Adaugă părerea ta

"Constatând lipsa de procedură și văzând cererile de amânare pentru studiu dosar (o parte vătămată arestată în alt dosar), dispunem cereri la Baroul București pentru avocați din oficiu, acordăm termen la data de 21.02.2020 ora 9.00”, a anunțat judecătorul.

Cauza, în care fostul președinte Ion Iliescu este acuzat de infracțiuni contra umanității, a fost trimisă în instanță de procurorii militari în luna aprilie.

Fostul preşedinte Ion Iliescu, fostul viceprim-ministru Gelu Voican Voiculescu şi generalul (rtr.) Iosif Rus și fostul şef al Aviaţiei Militare, sunt acuzaţi că au comis infracţiuni contra umanităţii.

-----------------

Știrea inițială

Coadă la rația de adevăr. 5.000 de oameni au fost citați azi la Curtea Supremă în primul termen al dosarului Revoluției. Se întâmplă la aproape 30 de ani de la evenimentele din decembrie 1989.

Din cei chemați la instanță au ajuns câteva sute de persoane, care au așteptat zeci de minute la coadă pentru a intra înăuntru. Chiar și la această oră, în sala de judecată încă se face prezența celor citați.

Comentarii Existente
2019-11-29 12:59:30
cozma ioan

stimata redactie si dle gusa , sunt dezamagit de titlurile curente din relatarile dv si anume ca in dec 89 a fost o REVOLUTIE ! daca priviti in istorie ce au adus revolutiile, in orice domeniu, de la social la material , cultural, stiintific..... veti veded ca a fost un PROGRES !PAI INTOARCEREA LA CAPITALISM =EXPLOATAREA OMULUI DE CATRE OM , sau OUL PENTRU OM E LUP ,sau , DACA NU TE EXPLOATEZ EU PE TINE MA EXPLOAREZI TU PE MINE, sau aparitia ciocoilor, bogatasilor, burgheziei , distrugerea economiei, disparitia muncitorimii/proletariatului . bolile, saracia , indatorarea -103 miliarde euro=2700 tone aur de 24 karate si dobanda anuala de 3,2 miliarde euro=76 tone aur , inseamna REVOLUTIE ? EU SPUN CA NUMAI RETARDATII , PARVENITII, TRADATORII, TICALOSII , INCULTII ,VENETICII , ALOGENII , .......pot denumi catastrofa din 1989 REVOLUTIE !. CU RESPECT !

2019-11-29 13:25:43
johnneil

Pur si simplu IMPRESIONANT. Mi-au dat lacrimile fara sa vreau. Acesti oameni traiesc de ani de zile intr-o dilema si un stres pe care restul nici nu ni-l putem imagina. Le urez din tot sufletul mult succes si sa-si gaseasca linistea alaturi de cei dragi lor, pierduti in acele zile total neclare.

2019-11-29 13:41:54
EuNuSuntMiner

@Cozma Ioan Te ajuta si numele, bine ala era Miron de a venit cu ortacii la Bucuresti, oricum esti un comunist trist, in primul rand jignestii eroii REVOLUTIEI, apoi jignesti evolutia umana, ai fi vrut sa fim ca in Koreea de Nord ? sa nu circulam liber, sa nu ave acces la internet si informatii sa facem demonstratii pe stadioane imbracati in uniforme ? Sa-ti fie rusine ca faci umbra pamantului degeaba esti un dinozaur al istoriei, nu a adus doar lapte si miere Dec. 1989 sunt mari probleme in societate dar sa spui ca a fost o catastrofa ? Sper ca cei ce gandesc ca tine sa dispara cat mai curand de pe fata pamantului si comunismul sa fie ingropat o data cu ei. Legat de acest simulacru de proces, dupa 30 de ani, nu se stie cine a tras ? Nu se stie cine a chemat minerii ? PE BUNE ? Va crede cineva ? voi credeti ?

2019-11-29 13:51:27
RatiaDeAdevar

Ratia de adevar este simpla, a dat solutia maestrul Dinescu care a spus cu subiect si predicat ca pe vremea lui Ceausescu avea o masina de scris care era "inregistrata" la militie si la securitate, o pagina scrisa cu acea masina ar fi fost imediat recunoscuta, ce parere aveti despre armele cu care s-a tras ? un simplu examen balistic facut glontelor, miilor de gloante ar da un rezultat? si exemplele pot continua legat de cominicatiile din acele zile, ordine date, armata, secu.....etc. Se stie f clar tot ce s-a intamplat in acele zile si la Timisoara si la Bucuresti, acest proces este un MARE CIRC si chiar o jignire adusa inteligentei poporului roman.

2019-11-29 14:05:56
Paine si circ in Romanica

Suntem profund Devastati!!! Complet chiar! Total!

2019-11-29 14:08:46
Paine si circ in Romanica

"La PNT sa gasit droguri si la PNL sa gasit masina de scris automata" nu-i a buna...

2019-11-29 14:09:54
Paine si circ in Romanica

Despre mineriade nu mai dezbate nimeni?

2019-11-29 15:06:14
Paine si circ in Romanica

S-a amanat exat in data anuntata a motiunii contra Bufonilor. Nimic nu e intamplator

2019-11-29 15:16:21
Costel

De 30 de ani taie ăstia frunze la căini în dosarul ăsta.

2019-11-29 16:05:36
borfasi

Degeaba va framantati si incercati sa-i convingeti pe cei din preasa sa spuna adevarul pe care il stim toti.Preasa este in proportie uriasa vanduta acestui partid care a cheltuit sume uriase pentru a minti ,acest psd criminal al lui Iliescu .In tara asta niciodata nu se va spune adevarul ,asa sunt maloritatea inclinati catre minciuna pentru avantaje.Vorba poetului ''popor de secaturi''.

2019-11-29 16:35:14
Razvan

Poate crapa Iliescu de la sarmale si scapa.

2019-11-29 17:51:34
O declartaie politică nu jigneste bre,sa combate cu adevărul.Cu ce se ocupă peacolo emigratia ,bre ?

Insulta nu se pedepseste ,daca faci dovada contrară.Emigranți de milioane,cu ce va ocupați feții mei pe-colo ?Ca din vot si demonstrații ne se poate trăi? Banciu spune de-un secol ca suntem un popor de tâmpiți si nimeni nu zice că nu e adevărat sau că e o jignire.Căutați in coarne emigratia ,de parca ea ar alege presedintele meu ?

Alte articole din: JUSTIŢIE