Coronavirus - România: 121235 de cazuri confirmate

Vezi mai multe detalii

Vasilica-Viorica Dăncilă, prima femeie premier din istoria României

Wednesday, 17 January 2018, 17:35 Sursă: REALITATEA.NET

Viorica Dăncilă (n. 16 decembrie 1963, Roșiorii de Vede, România) este un politician român, membru al Partidului Social Democrat. Din 2014, aceasta a fost aleasă deputat în Parlamentul European, pe listele PSD, pentru al doilea mandat. De asemenea, Viorica Dăncilă deține, din 2015, funcția de președinte al Organizației Femeilor Social Democrate. 

Viorica Dăncilă, europarlamentar PSD, a fost propusă în ședința CexN, pentru a prelua funcția de premier, aceasa fiind votată în umanimitate de colegii din partid.

Înainte de a intra în politica mare, Dăncilă a fost profesoară la Liceul din Videle și inginer la OMV Petrom.

Numele Vioricăi Dăncilă a mai fost vehiculat și în decembrie 2016, pentru funcție de premier, cand a fost propus Sorin Grindeanu.

Mai mult, Dăncilă vine din judeţul Teleorman, acolo unde a deţinut funcţia de lider al Organizaţiei de Femei PSD Videle şi a fost consilier judeţean.

Viorica Dăncilă, membru PSD Teleorman din 1996

Viorica Dăncilă a devenit membru al Partidului Social Democrat în anul 1996, în organizația din Teleorman a PSD. De-a lungul anilor a deținut poziții alese atât în cadrul PSD, cât și în cadrul administrației locale. Viorica Dăncilă a fost consilier local și consilier județean, până în anul 2009, când a fost aleasă ca europarlamentar, pentru un prim mandat.

De asemenea, Viorica Dăncilă a deținut în partid funcțiile de președinte de organizație locală, vicepreședinte al Organizației PSD Teleorman, președinte al OFSD Teleorman fiind, în prezent, președinte la nivel național al Organizației Femeilor Social Democrate.

 

LISTA PREMIERILOR DIN ROMÂNIA DE REVOLUȚIE PÂNĂ ÎN PREZENT

De la Petre Roman, până la Dacian Cioloş, pe la Palatul Victoria au mai trecut încă 13 prim-miniştrii:

1. Petre Roman Perioada de guvernare 26 decembrie 1989 – 28 iunie 1990, 28 iunie 1990 - 26 septembrie 1991

2. Theodor Stolojan Perioada de guvernare 16 octombrie 1991 – 19 noiembrie 1992

3. Nicolae Văcăroiu Perioada de guvernare 20 noiembrie 1992 – 11 decembrie 1996

4. Victor Ciorbea Perioada de guvernare 19 decembrie 1996 – 30 martie 1998

5. Gavril Dejeu Perioada de guvernare 30 martie-17 aprilie 1998

6. Radu Vasile Perioada de guvernare 18 aprilie 1998 – 21 decembrie 1999

7. Alexandru Athanasiu Perioada de guvernare decembrie 1999

8. Mugur Isărescu Perioada de guvernare decembrie 1999 – decembrie 2000

9. Adrian Năstase Perioada de guvernare decembrie 2000 – decembrie 2004

10. Eugen Bejinariu Perioada de guvernare decembrie 2004

11. Călin Popescu-Tăriceanu Perioada de guvernare decembrie 2004 – decembrie 2008

12. Emil Boc Perioada de guvernare decembrie 2008 – februarie 2012

13. Mihai Răzvan Ungureanu Perioada de guvernare februarie 2012 - mai 2012

14. Victor Viorel Ponta Perioada de guvernare mai 2012 - noiembrie 2015

15. Dacian Cioloş Perioada de guvernare noiembrie 2015 - 4 ianuarie 2017

16. Sorin Mihai Grindeanu, 4 ianuarie 2017 - 29 iunie 2017

17. Mihai Tudose, 29 iunie 2017 - 16 ianuarie 2018

18. Mihai Fifor, interimar, 16 ianuarie 2018

 


Alte articole din: POLITICĂ
Alte articole din: POLITICĂ