Real Madrid şi Liverpool s-au calificat fără emoţii în sferturile Ligii Campionilor

Ronaldo, vedeta ambelor meciuri cu PSG

Real Madrid și englezii de la FC Liverpool s-au calificat, aseară, fără probleme în faza sferturilor din Champions League.

Formaţia Real Madrid, deţinătoarea trofeului, a învins, marţi seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Paris Saint-Germain, în manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor şi s-a calificat în sferturile de finală. Scorul total în faţa francezilor: 5-2, după în tur scorul a fost 3-1 tot pentru Real Madrid.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 51, iar după eliminarea lui Marco Verratti din minutul 66, PSG a egalat în inferioritate, prin Cavani, în minutul 71. Realul a preluat din nou conducerea după golul lui Casemiro din minutul 80.

În tur, scorul a fost 3-1 tot pentru Real Madrid.

Şi Liverpool s-a calificat, după o remiză, 0-0 pe teren propriu cu FC Porto, având avantajul victoriei cu 5-0 din tur. Liverpool va juca din nou în sferturile Ligii Campionilor după o absență de 9 ani.