Monica Niculescu, veste proastă de la Taipei

Monica Niculescu

Monica Niculescu a fost învinsă de germanca Sabine Lisicki cu 4-6, 6-4, 6-4, vineri, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Taipei (Taiwan).

Niculescu (30 ani, 99 WTA) a cedat după două ore şi 45 de minute în faţa unei sportive aflate pe locul 246 în lume. Monica a condus cu 3-0 în setul al treilea, dar serviciul său foarte slab a făcut ca Lisicki să revină şi să se impună în decisiv, conform Agerpres.

Scorul este acum de 4-4 în meciurile directe dintre cele două. Monica Niculescu va primi un cec de 6.175 dolari şi 60 de puncte WTA.