Marea rivală de anul trecut a Simonei Halep a luat o decizie care se impunea mai demult...

Canadianca Eugenie Bouchard a luat o hotărâre radicală după eliminarea sa prematură de la Wimbledon, odată cu Simona Halep, în primul tur. Jucătoarea de tenis care făcea furori anul trecut și o învingea clar pe Simona Halep în semifinalele Wimbledon-ului a anunțat că nu va mai juca tenis în perioada următoare.

Eugenie Bouchard spune că are nevoie de o pauză, mai ales că a avut și probleme abdominale în ultima vreme, relatează ziare.com:

"Cu siguranță voi face o pauză lunga acum. Imi voi lua tot timpul necesar pentru a-mi reveni. Nu stiu exact cat, dar va fi o pauza lunga", a afirmat Eugenie Bouchard intr-o conferinta de presă.

Canadianca a continuat forma deplorabila din acest an cu o infrangerea in fata lui Ying-Ying Duan, o chinezoaica clasată pe locul 117 WTA, care s-a impus intr-o ora si 34 de minute, scor 7-6 (3), 6-4.

Eugenie Bouchard, finalistă la editia de anul trecut, risca acum o cadere abruptă în clasamentul WTA. Ea are un bilant catastrofal în acest an, cu doar 10 victorii și 14 înfrângeri.