Liga 1. Play-off. Meci dramatic la Cluj. Gol în minutul 93 pentru CFR

Dan Petrescu

CFR Cluj a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa CSM Poli Iaşi, în primul meci din play-off-ul Ligii 1.

George Ţucudena a deschis scorul în minutul 10, din apropiere, după o deviere a lui Mureşan, dar Andrei Cristea restabilit egalitatea în minutul 84, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri, în dreapta lui Arlauskis, care s-a aruncat în partea opusă. Billel Omrani a marcat, însă, golul decisiv în minutul 90+3, după o centrare a lui Costache şi o deviere cu călcâiul a lui Culio.

Spre finalul jocului, antrenorul gazdelor, Dan Petrescu, a fost trimis în tribune, din cauza unor proteste, şi va rata astfel derby-ul cu FCSB, din etapa viitoare, conform Mediafax.

În clasamentul play-off-ului, CFR a acumulat 33 de puncte şi s-a distanţat la cinci puncte de FCSB şi la şapte de CS Universitatea Craiova. Poli Iaşi ocupă ultimul loc, cu 20 de puncte, la două puncte în spatele ocupantelor locurilor 4 şi 5, Astra şi Viitorul.