JO 2018: România va fi reprezentată de 28 de concurenți la OLIMPIADA de la PyeongChang

România este reprezentată la Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang de 28 de sportivi, dintre aceştia prima urmând să concureze schioarea Timea Lorincz, sâmbătă, la skiatlon.



Sportivii români şi antrenorii lor prezenţi la competiţia din Coreea de Sud sunt următorii:

Bob – opt sportivi: Maria Adela Constantin şi Andreea Grecu (bob 2), Mihai Cristian Tentea şi Nicolae Ciprian Daroczi (bob 2); Dorin Alexandru Grigore, Florin Cezar Crăciun, Levente Bartha (bob 4), Beatrice Puiu (rezervă)– antrenori Paul Neagu (bob 2 - feminin),  Iulian Daniel Pacioianu (bob 2 - masculin), Silviu Dan Scurtu (bob 4);

 

Schi alpin – doi sportivi:  Alexandru George Barbu, Ania Monica Germaine Caill – antrenor Sebastian Petrus Barbu;

Patinaj viteză – o sportivă: Alexandra Ianculescu – antrenor Gregg Douglas Planert

Schi fond – trei sportivi: Alin Florin Cioancă, Paul Constantin Pepene, Timea Lorincz – antrenori Carlo Zoller şi Constantin Daniel Borca;

Sărituri cu schiurile – o sportivă: Daniela Vasilica Haralambie – antrenor Csaba Magdo-Nemeth;

Biatlon – şase sportivi: Eva Tofalvi, Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu – antrenori Gheorghe Girnita, Gheorghe Vasile, Simon Marton; maseur – Cristian Marian Mosoiu; serviceman – Roland Ciprian Gerbacea;

Sanie – cinci sportivi: Raluca Strămăturaru (simpu feminin), Valentin Creţu, Andrei Turea (simplu masculin), Cosmin Atodiresei, Stefan Musei (dublu masculin) –  antrenori Eugen Teodor Radu (sanie dublu), Alexandru George Comsa (sanie simplu);

Skeleton – doi sportivi: Maria Marinela Mazilu, Dorin Dumitru Velicu – antrenor Delia Ivas.

Programul reprezentanţilor României, potrivit COSR:

Sâmbătă, 10 februarie

Ora 09:15 - Timea Lorincz - Schi fond, 7,5+7,5 km skiatlon feminin - finala (Centrul de schi fond Alpensia) 

12:10 - Valentin Creţu, Andrei Turea - Sanie, simplu masculin, manşele 1 şi 2 (Pista olimpică de bob, sanie şi skeleton)

13:15 - Eva Tofalvi - Biatlon, 7,5 km sprint feminin - finala (Centrul de biatlon Alpensia)

Duminică, 11 februarie

08:15 - Paul Constantin Pepene - Schi fond, 15+15 km skiatlon masculin - finala (Centrul de schi fond Alpensia)

09:50 - Valentin Creţu, Andrei Turea - Sanie, simplu masculin, manşele 3 şi 4 (Pista olimpică de bob, sanie şi skeleton)

13:15 - Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu - Biatlon, 10 km sprint masculin - finala (Centrul de biatlon Alpensia)

Luni, 12 februarie

03:15 - Ania Monica Germaine Caill - Schi alpin, slalom uriaş feminin, manşa 1 (Centrul Alpin Yongpyong)

08:45 - Ania Monica Germaine Caill - Schi alpin, slalom uriaş feminin, manşa 2 (Centrul Alpin Yongpyong)

12:10 - Eva Tofalvi - Biatlon, 10 km urmărire feminin - finala (daca se clasează în primele 60 la 7,5 km sprint) (Centrul de biatlon Alpensia)

12:50 - Raluca Strămăturaru - Sanie, simplu feminin, manşele 1 şi 2 (Pista olimpică de bob, sanie şi skeleton)

14:00 - Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu - Biatlon, 12,5 km urmărire masculin,  finala (dacă se clasează în primii 60 la 10 km sprint) (Centrul de biatlon Alpensia)

14:50 - Daniela Vasilica Haralambie - Schi sărituri, trambulină normală feminin, finala (Centrul de sărituri cu schiurile Alpesia)

Marţi, 13 februarie

10:30 - Alin Florin Cioancă - Schi fond, sprint clasic masculin, finala (Centrul de schi fond Alpensia)

12:30 - Raluca Strămăturaru - Sanie, simplu feminin, manşele 3 şi 4 (Pista olimpică de bob, sanie şi skeleton)

13:00 - Timea Lorincz - Schi fond, sprint clasic feminin, finala (Centrul de schi fond Alpensia)

Miercuri, 14 februarie

13:05 - Eva Tofalvi - Biatlon, 15 km feminin, finala (Centrul de biatlon Alpensia)

13:20 - Cosmin Atodiresei, Ştefan Musei - Sanie, dublu masculin, manşele 1 şi 2 (Pista olimpică de bob, sanie şi skeleton)

Joi, 15 februarie

03:00 - Dorin Dumitru Velicu - Skeleton, individual masculin, manşele 1 şi 2 (Pista olimpică de bob, sanie şi skeleton)

08:30 - Timea Lorincz - Schi fond, 10 km liber feminin, finala (Centrul de schi fond Alpensia)

13:00 - Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu - Biatlon, 20 km individual masculin, finala (Centrul de schi fond Alpensia)

14:30 - Raluca Strămăturaru, Valentin Creţu, Cosmin Atodiresei / Ştefan Musei - Sanie, ştafetă echipe, finala (Pista olimpică de bob, sanie şi skeleton)

Vineri, 16 februarie

02:30 - Dorin Dumitru Velicu - Skeleton, individual masculin, manşele 3 şi 4 (Pista olimpică de bob, sanie şi skeleton)

08:00 - Alin Florin Cioancă, Paul Constantin Pepene - Schi fond, 15 km masculin, finala (Centrul de schi fond Alpensia)

13:20 - Maria Marinela Mazilu - Skeleton, individual feminin, manşele 1 şi 2 (Pista olimpică de bob, sanie şi skeleton)

Sâmbătă, 17 februarie

04:00 - Ania Monica Germaine Caill - Schi alpin, Super G feminin, finala (Centrul Alpin Yongpyong)

13:20 - Maria Marinela Mazilu - Skeleton, individual feminin, finala (Pista olimpică de bob, sanie şi skeleton)

Duminica, 18 februarie

03:15 - Alexandru Barbu - Schi alpin, slalom uriaş masculin, finala (Centrul Alpin Yongpyong)

13:00 - Alexandra Ianculescu - Patinaj viteză, 500 m feminin, finala (Patinoarul Gangneung)

13:05 - Mihai Cristian Ţentea / Nicolae Ciprian Daroczi - Bob două persoane masculin, manşele 1 şi 2 (Pista olimpică de bob, sanie şi skeleton)

Luni, 19 februarie

12:53 - Mihai Cristian Ţentea / Nicolae Ciprian Daroczi - Bob două persoane masculin, manşele 3 şi 4 (Pista olimpică de bob, sanie şi skeleton)

Marţi, 20 februarie

13:50 - Maria Adela Constantin / Andreea Grecu - Bob două persoane feminin, manşele 1 şi 2 (Pista olimpică de bob, sanie şi skeleton)

Miercuri, 21 februarie

04:00 - Ania Monica Germaine Caill - Schi alpin, coborâre feminin, finala (Centrul alpin Jeongseon)

13:40 - Maria Adela Constantin / Andreea Grecu - Bob două persoane feminin, manşele 3 şi 4 (Pista olimpică de bob, sanie şi skeleton)

Joi, 22 februarie

03:15 - Alexandru Barbu - Schi alpin, slalom masculin, finala (Centrul Alpin Yongpyong)

Vineri, 23 februarie

13:15 - Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu (sunt acceptaţi patru sportivi din fiecare ţară) - Biatlon, ştafetă 4 x 7,5 km masculin, finala (Centrul de biatlon Alpensia)

Sâmbătă, 24 februarie

02:30 - Dorin Alexandru Grigore, Nicolae Ciprian Daroczi, Levente Bartha, Florin Cezar Crăciun - bob patru persoane masculin, manşele 1 şi 2 (Pista olimpică de bob, sanie şi skeleton)

07:00 - Paul Constantin Pepene - Schi fond, 50 km mass start clasic masculin, finala (Centrul de schi fond Alpensia)

Duminică, 25 februarie

02:30 - Dorin Alexandru Grigore, Nicolae Ciprian Daroczi, Levente Bartha, Florin Cezar Crăciun - bob patru persoane masculin, manşele 3 şi 4 (Pista olimpică de bob, sanie şi skeleton)

Subiecte pe aceeași temă



Adaugă părerea ta

  • Connect
Autorul este singurul responsabil pentru comentariile postate pe acest site si isi asuma in intregime consecintele legale, implicit eventualele prejudicii cauzate, in cazul unor actiuni legale impotriva celor afirmate.
print


Iti place noua modalitate de votare pe Realitatea.net?