Irina Begu s-a calificat în sferturi la turneul de la Shenzen

Irina Begu
Irina Begu

Irina Begu (43 WTA) s-a calificat în această dimineață în sferturile de finală ale turneului de la Shenzen (China) după victoria în trei seturi reușită în fața rusoaicei Ekaterina Alexandrova (96 WTA).

Irina Begu s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-1, 6-2, la capătul unui meci care a durat două ore și șapte minute.

Românca a început slab partida, și-a pierdut serviciul în game-ul inaugural al partidei și nu a mai reușit să-și ia break-ul înapoi, Alexandrova impunându-se cu 6-4.

Irina, favorită patru la turneul din China, s-a metamorfozat superb în următoarele două seturi și nu i-a mai oferit nicio șansă rusoaicei, câștigând categoric, 6-1, 6-2 și obținând calificarea în sferturi, unde va da peste unguroaica Timea Babos (55 WTA), potrivit gsp.ro.

Begu și Babos s-au mai duelat de trei ori până acum, românca fiind în avantaj în raportul meciurilor directe, 2-1.

Pentru calificarea în sferturi, Begu și-a asigurat 60 de puncte WTA și un cec în valoare de 13.121 de dolari.