Gabriel-Beniamin Leş, propus ministru al Apărării Naţionale

 

Ministrul Apărării este din Satu Mare, are 43 de ani, studii economice de managemnt al firmei, dar, cum era de așteptat, și o calificare la Colegiul Național de Apărare.



Gabriel-Beniamin Leş s-a născut la 23 decembrie 1975, la Satu Mare.  Este licenţiat în Economie, specializarea Marketing la Universitatea de Vest Timişoara şi deţine un masterat în "Managementul financiar contabil şi juridic al firmei" la Universitatea de Vest 'Vasile Goldiş' Arad.

În anul 2007 a obţinut un certificat de absolvire a Programului de perfecţionare "Achiziţii publice, concesiuni, contracte", curs urmat în cadrul Institutului Naţional de Administraţie. În 2009, a absolvit Programul de formare specializată pentru ocuparea unei funcţii publice corespunzătoare categoriei înalţilor funcţionari publici. Este specializat în "Securitate şi bună guvernare", calificare obţinută în 2016, în cadrul Colegiului Naţional de Apărare.

În anul 2000 a fost ales consilier local al municipiului Satu Mare (2000-2004), iar în 2004 a devenit viceprimarul municipiului reşedinţă de judeţ (2004-2008).

În 2009, a ocupat funcţia de subprefect al judeţului Satu Mare, iar din 2 decembrie 2013 şi până în octombrie 2015, a deţinut funcţia de director executiv al Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie în Agricultură (APIA) Satu Mare.

A fost numit secretar de stat la Departamentul pentru armamente în cadrul Ministerului Apărării Naţionale (MApN), în perioada octombrie 2015 - octombrie 2016, structura ce se ocupă, printre altele, de înzestrarea forţelor armate.

Este membru PSD din 2003, ocupând mai multe funcţii de partid: 2005-2007 - şef al Departamentului Educaţie, Tineret şi Asistenţă Socială Satu Mare; 2007 - director de campanie electorală pentru alegerile europarlamentare, PSD Satu Mare; 2007-2009 - vicepreşedinte al Biroului Municipal PSD Satu Mare; 2007-2009 - membru în Consiliul Naţional PSD; noiembrie 2010-ianuarie 2013 - vicepreşedinte al Biroului Politic Judeţean Satu Mare.

La 11 decembrie 2016 a fost ales senator din partea Partidului Social Democrat în Circumscripţia electorală nr.32 Satu Mare, fiind validat în funcţie la 21 decembrie 2016. Este vicelider al Grupului parlamentar al Partidului Social Democrat (din 1 sept. 2017), potrivit www.senat.ro.

Este secretar al Comisiei pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională (începând din 17 sept. 2018), membru în Comisia pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei (din 11 sept. 2018), precum şi membru în Comisia specială comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru coordonarea activităţilor parlamentare necesare pregătirii Preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene din primul semestru al anului 2019 (din 11 oct. 2017). De asemenea, este membru al grupurilor parlamentare de prietenie cu Polonia, Canada şi Republica Senegal.

A fost secretar al Comisiei pentru constituţionalitate (22 dec..2016- 4 ian. 2017), membru al Comisiei pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională (22 dec. 2016 - 4 ian.2017; 1 sept. 2017- 16 sept.2018), membru al Comisiei pentru comunităţile de români din afara ţării (5 ian.2017 - 3 sept.2017), membru al Comisiei pentru dezvoltare regională, administrarea activelor statului şi privatizare (19 febr.2018 - 10 sept.2018).

La 4 ianuarie 2017 a depus jurământul de învestitură în funcţia de ministru al Apărării Naţionale în guvernul condus de premierul Sorin Grindeanu. La 14 iunie 2017, şi-a înaintat demisia din funcţie, alături de majoritatea membrilor Cabinetului Sorin Grindeanu. La 21 iunie 2017, Guvernul Grindeanu a fost demis prin Moţiune de cenzură.



Adaugă părerea ta

  • Connect
Autorul este singurul responsabil pentru comentariile postate pe acest site si isi asuma in intregime consecintele legale, implicit eventualele prejudicii cauzate, in cazul unor actiuni legale impotriva celor afirmate.
print


Iti place noua modalitate de votare pe Realitatea.net?