Liga 1. FCSB învinge Sepsi, deşi roş-albaştrii au folosit o formulă experimentală

Nicolae Dică

FCSB a învins pe teren propriu Sepsi Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-0 (0-0), într-un meci care a avut loc duminică în etapa a 5-a a Ligii I.

Vicecampioana României s-a impus în ciuda unei evoluţii neconvingătoare, golurile venind târziu, din faze fixe. Gnohere a înscris din penalty în minutul 81 după un henţ comis de Jovanovic. Florinel Coman a transformat o lovitură liberă în minutul 85.

FCSB a folosit o formulă experimentală, pentru că Nicolae Dică a menajat titulaarii în vederea meciului cu Rapid Viena, de joi, din play-off-ul Europa League.

Echipele de start:

FCSB: Bălgrădean - Jakolis, Bălașa, J. Morais, Al. Stan - Ov. Popescu, Qaka - D. Man, D. Benzar, Fl. Coman - Rusescu

Rezerve: A. Vlad, Pintilii, Gnohere, Moruțan, I. Stoica, D. Toma, Teixeira
Antrenor: Nicolae Dică

Sepsi: Niczuly - De Moura, Viera, Jovanovic, Sato - Vaşvari, Velev - Mensah, I. Fulop, Drăghici - Tandi

Rezerve: Fejer, Rus, Karnitski, Hamed, Dodoi, Simonovski, Ştefan
Antrenor: Eugenn Neagoe