Cupa României - Dinamo a "topit" Oţelul şi s-a calificat în sferturi

Dinamo s-a calificat în sferturile Cupei României după ce a învins, joi, cu scorul de 1-0, pe Oţelul, în ultimul meci al optimilor de finală. Dinamo nu a strălucit, dar s-a impus datorită unei reuşite a lui Claudiu Niculescu (74).

După ce a pierdut în campionat cu Oţelul în Ştefan cel Mare, Dinamo spera să se răzbune pe gălăţeni în Cupă. În plus, dincolo de calificarea în sferturi, o victorie ar fi adus puţină linişte în tabăra "câinilor", frământată de acuzaţii între şefi, jucători şi fani.

Numai că în prima repriză "câinilor" nu le-a ieşit mai nimic, jucătorii titularizaţi în acest joc de cuplul de tehnicieni Cornel Ţălnar - Cornel Dinu nereuşind să găsească prea multe culoare spre poarta lui Kolev. Iar atunci când au făcut-o fie nu au găsit spaţiul porţii, fie au irosit şansa, aşa cum a făcut Zicu, care a preferat un dribling în plus unui şut simplu la poartă (27).

După pauză, lucrurile s-au mai schimbat datorită înlocuirilor făcute de antrenorii dinamovişti, iar pe final, în minutul 74, când jocul părea să se îndrepte spre prelungiri, Claudiu Niculescu, aproape inexistent pe teren până atunci, a primit o minge de la Alexe, scăpat pe contraatac, şi a marcat pentru Dinamo golul victoriei şi al calificării în sferturile Cupei.