CM 2018 // Care sunt criteriile de calificare din grupe

CM 2018
CM 2018

CM 2018 // Campionatul Mondial de Fotbal din Rusia începe astăzi, cu meciul de deschidere dintre Rusia și Arabia Saudită (ora 18:00), și se se termină pe 15 iulie, cu marea finală.



CM 2018 // Criterii de calificare

Clasamentul în grupe se face după următoarele criterii:

1. Numărul punctelor obţinute în toate meciurile grupei;

2. Golaverajul din toate partidele grupei;

3. Numărul mai mare de goluri marcate în meciurile din grupă;

Dacă două sau mai multe echipe dintr-o grupă au același număr de puncte, același golaveraj și număr de goluri marcate la finalul fazei grupelor, diferenţierea se face în funcţie de:

4. Punctele obţinute în întâlnirile directe dintre echipele aflate la egalitate;

5. Golaverajul din întâlnirile directe dintre echipele aflate la egalitate;

6. Numărul mai mare de goluri înscrise în întâlnirile dintre echipele aflate la egalitate;

7. Clasamentul fair-play, alcătuit în funcţie de “galbenele” și “roșiile” încasate în grupă;

8. Tragere la sorţi. 

 

PROGRAMUL CM 2018: 

Grupa A:

14 iunie, ora 18:00 Rusia - Arabia Saudită (Moscova, Lujniki)
15 iunie, ora 15:00 Egipt - Uruguay (Ekaterinburg)
19 iunie, ora 21:00 Rusia - Egipt (Sankt Petersburg)
20 iunie, ora 18:00 Uruguay - Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)
25 iunie, ora 17:00 Uruguay - Rusia (Samara)
25 iunie, ora 17:00 Arabia Saudită - Egipt (Volgograd)

Grupa B:

15 iunie, ora 18:00 Maroc - Iran (Sankt Petersburg)
15 iunie, ora 21:00 Portugalia - Spania (Soci)
20 iunie, ora 15:00 Portugalia - Maroc (Moscova, Lujniki)
20 iunie, ora 21:00 Iran - Spania (Kazan)
25 iunie, ora 21:00 Spania - Maroc (Kalinigrad)
25 iunie, ora 21:00 Iran - Portugalia (Saransk)

Grupa C:

16 iunie, ora 13:00 Franța - Australia (Kazan)
16 iunie, ora 19:00 Peru - Danemarca (Saransk)
21 iunie, ora 15:00 Franța - Peru (Ekaterinburg)
21 iunie, ora 18:00 Danemarca - Australia (Samara)
26 iunie, ora 17:00 Danemarca - Franța (Moscova, Lujniki)
26 iunie, ora 17:00 Australia - Peru (Soci)

Grupa D:
16 iunie, ora 16:00 Argentina - Islanda (Moscova, Spartak)
16 iunie, ora 22:00 Croația - Nigeria (Kalinigrad)
21 iunie, ora 21:00 Argentina - Croația (Novgorod)
22 iunie, ora 18:00 Nigeria - Islanda (Volgograd)
26 iunie, ora 21:00 Islanda - Croația (Rostov)
26 iunie, ora 21:00 Nigeria - Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E:

17 iunie, ora 15:00 Costa Rica - Serbia (Samara)
17 iunie, ora 21:00 Brazilia - Elveția (Rostov)
22 iunie, ora 15:00 Brazilia - Costa Rica (Sankt Petersburg)
22 iunie, ora 21:00 Serbia - Elveția (Kalinigrad)
27 iunie, ora 21:00 Serbia - Brazilia (Moscova, Spartak)
27 iunie, ora 21:00 Elveția - Costa Rica (Novgorod)

Grupa F:

17 iunie, ora 18:00 Germania - Mexic (Moscova, Lujniki)
18 iunie, ora 15:00 Suedia - Coreea de Sud (Novgorod)
23 iunie, ora 18:00 Germania - Suedia (Soci)
23 iunie, ora 21:00 Coreea de Sud - Mexic (Rostov)
27 iunie, ora 17:00 Mexic - Suedia (Ekaterinburg)
27 iunie, ora 17:00 Coreea de Sud - Germania (Kazan)

Grupa G:

18 iunie, ora 18:00 Belgia - Panama (Soci)
18 iunie, ora 21:00 Tunisia - Anglia (Volgograd)
23 iunie, ora 15:00 Belgia - Tunisia (Moscova, Spartak)
24 iunie, ora 15:00 Anglia - Panama (Novgorod)
28 iunie, ora 21:00 Anglia - Belgia (Kalinigrad)
28 iunie, ora 21:00 Panama - Tunisia (Saransk)

Grupa H:

19 iunie, ora 15:00 Polonia - Senegal (Moscova, Spartak)
19 iunie, ora 18:00 Columbia - Japonia (Saransk)
24 iunie, ora 18:00 Japonia - Senegal (Ekaterinburg)
24 iunie, ora 21:00 Polonia - Columbia (Kazan)
28 iunie, ora 17:00 Senegal - Columbia (Volgograd)
28 iunie, ora 17:00 Japonia - Polonia (Samara)

Optimile de finală - Campionatul Mondial din Rusia:

30 iunie, ora 16:00 (optimi1) 1C - 2D (Kazan)
30 iunie, ora 20:00 (optimi2) 1A - 2B (Soci)
1 iulie, ora 16:00 (optimi3) 1B - 2A (Moscova, Lujniki)
1 iulie, ora 20:00 (optimi4) 1D - 2C (Nijni Novgorod)
2 iulie, ora 16:00 (optimi5) 1E - 2F (Samara)
2 iulie, ora 20:00 (optimi6) 1G - 2H (Rostov-pe-Don)
3 iulie, ora 16:00 (optimi7) 1F - 2E (Sankt Petersburg)
3 iulie, ora 20:00 (optimi8) 1H - 2G (Moscova, Spartak)

Sferturi de finală - Campionatul Mondial din Rusia:

6 iulie, ora 16:00 (sfertul 1): câștigătoare optimi1 - câștigătoare optimi2 (Nijni Novgorod)
6 iulie, ora 20:00 (sfertul 2): câștigătoare optimi5 - câștigătoare optimi6 (Kazan)
7 iulie, ora 16:00 (sfertul 3): câștigătoare optimi7 - câștigătoare optimi8 (Samara)
7 iulie, ora 20:00 (sfertul 4): câștigătoare optimi3 - câștigătoare optimi4 (Soci)

Semifinale - Campionatul Mondial din Rusia:

10 iulie, ora 20:00 (semifinala 1): câștigătoare sfert 1 - câștigătoare sfert 2 (Sankt Petersburg)
11 iulie, ora 20:00 (semifinala 2): câștigătoare sfert 3 - câștigătoare sfert 4 (Lujniki, Moscova)

Finala mică - Campionatul Mondial din Rusia:

14 iulie, ora 16:00 Învinsele din semifinalele 1 și 2 (Sankt Petersburg)

FINALA MARE - Campionatul Mondial din Rusia:

15 iulie, ora 17:00 Învingătoarele din semifinalele 1 și 2 (Lujniki, Moscova)

Subiecte pe aceeași temă



Adaugă părerea ta

  • Connect
Autorul este singurul responsabil pentru comentariile postate pe acest site si isi asuma in intregime consecintele legale, implicit eventualele prejudicii cauzate, in cazul unor actiuni legale impotriva celor afirmate.
print


Iti place noua modalitate de votare pe Realitatea.net?