Cupa României la sabie: s-a decis câştigătoarea

Sportiva Bianca Pascu (CS Dinamo) a câştigat Cupa României, ediţia 2018, la sabie individual feminin, joi, în Sala de scrimă ''Ana Pascu'' (Floreasca) din Bucureşti, potrivit site-ului Federaţiei Române de Scrimă.

În finală, Bianca Pascu a învins-o pe Sabina Martiş (CSA Steaua), cu scorul de 15-7. Martiş a cucerit trofeul anul trecut, după patru trofee câştigate de Bianca Pascu, potrivit Agerpres. Pe locul al treilea s-a clasat Natalia Bugaevski (CSTA Bucureşti), care a dispus în finala mică de Georgiana Dima, de la CSA Steaua, cu 15-7.

În semifinale, Pascu a trecut de Dima cu 15-9, iar Martiş a învins-o pe Bugaevski cu 15-8. Vineri va avea loc proba feminină pe echipe la sabie.