Astra Giurgiu - Pandurii Târgu Jiu, scor 2-1, în Liga I

Liga 1
Liga 1

Formaţia Astra Giurgiu a câştigat, cu scorul de 2-1 (0-1), meciul susţinut, duminică, pe teren propriu, în compania echipei Pandurii Târgu Jiu, în etapa a opta a Ligii I, în care gorjenii au avut un jucător eliminat încă din minutul 22, potrivit Mediafax.

Pentru Astra au marcat Joaozinho '72 şi Bukari '89, iar pentru Pandurii a înscris Momcilovici '8.

0-1: Momcilovici a marcat cu capul de la aproximativ şapte metri

1-1: Joaozinho a restabilit egalitatea cu un şut de la şase metri după un corner de pe dreapta

2-1: Bukari a marcat cu latul, după o pasă de la Seto

Din minutul 22, Pandurii a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Erico a primit cartonaşul roşu pentru un fault asupra lui Budescu. La faza eliminării lui Erico, antrenorul echipei gorjene, Petre Grigoraş, a fost trimis în tribună pentru proteste.

Astra Giurgiu: S. Lung Jr. - L. Rus, T. Alasanne, Oros (Cristescu '59), Joaozinho - Takayuki, Laban (Florescu '46) - Enache (Chiţu '46), Budescu, De Amorim - Bukari. Antrenor: Daniel Isăilă

Pandurii Târgu Jiu: Stanca - Pleaşcă (Buleică '61), Paraskevas, Elton da Silva, Momcilovici - Nistor, Anton (Iorga '76) - Răduţ, Erico da Silva, Nicoară (Shalaj '65) - M. Roman. Antrenor: Petre Grigoraş

Cartonaşe galbene: Budescu '14, Laban '45, Rus '54, Bukari '89, Joaozinho '90+3 / Răduţ '51, Paraskevas '60, Shalaj '80, Nistor '84

Cartonaş roşu: Erico '22

Arbitri: Robert Dumitru - Florin Păunescu, Vlad Bârleanu - Andrei Chivulete

Observatori: Corneliu Fecioru, Paul Cazan

La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.