MENIU

Sfidarea lui Burduja! Facturile se DUBLEAZĂ, ministrul se laudă la final de mandat

Sfidarea lui Burduja! Facturile se DUBLEAZĂ, ministrul se laudă la final de mandat

Sfidare uriașă la adresa românilor din partea lui Sebastian Burduja cu o săptămână înainte ca facturile să se dubleze. Actualul ministru se laudă că în ultimii trei ani, românii au plătit o facturi mici, chiar și de 30 de lei, adică echivalentul prețului unui pachet de țigări. Burduja susține că de la 1 iulie cei vulnerabili vor primi ajutor din partea statului, iar banii vor veni pe un card de energie. Deocamdată însă nu există concret o schemă de ajutor în acest sens, nu se știe cine sunt românii vulnerabili și nici cu cât vor fi ajutați. 

"In Romania, ma refer la consumatorii casnici, avem undeva la 8,7 milioane de puncte de consum. Din 8,7 milioane, 4,1 milioane - deci cam jumatate - au un consum lunar mediu de vreo 50 de kwh si au platit in acesti trei ani de zile o factura medie de 30 de lei. Deci aproape jumatate dintre consumatorii casnici au platit factura la lumina 30 de lei.

In acesti 3 ani de zile preturile nu s-au modificat, plafoanele nu s-au modificat, facturile au ramas fix la fel.

Pentru jumatate dintre romani care vor avea probabil nu 30 de lei, ci 60 de lei, factura nu pare o crestere iesita din comun. Vorbim totusi de costul unui pachet de tigari.

Daca esti vulnerabil, adica daca ai un venit pana in salariul minim sau o pensie pana la salariul minim, daca esti dependent de aparat medical, daca esti intr-o familie cu foarte multi copii - toti acesti consumatori intra in categoria de vulnerabili si statul le va da o suma de bani lunara astfel incat, pentru acesti consumatori nu ar trebui sa aiba o crestere mai mult decat ceva modic.

Daca e un roman care nu isi permite 10, 20, 30 de lei in plus la factura, statul va veni si ii va da bani

Noi am compensat facturile tuturor romanilor indiferent de venit, daca eu eram Ion Tiriac si aveam un apartament gol in Primaverii, primeam acelasi sprijin ca un om din Ferentari care incerca sa aiba un consum mic", a declarat Sebastian Burduja.