Imobilul din Piaţa Matache, rămas fără unul dintre zidurile de susţinere, se poate dărâma în orice moment. În clădire se află peste 30 de apartamente, dar cele trei aflate lânga casa scărilor sunt în cel mai mare pericol de a rămâne fără ziduri.
Familiile care locuiesc acolo nu mai pot ajunge în case, pentru că scara s-a prăbuşit, dar nici nu acceptă nici să se mute într-un adăpost social.
Oamenii spun că au contracte cu primăria, sunt la zi cu chiria şi au semnalat de mai multe ori autorităţilor că imobilul este la un pas de a se prăbuşi.
În urmă cu câteva luni, au început să se dărâme primele porţiuni de zid. Iar acum, nu au acceptat să fie salvaţi dintre zidurile dărâmate decât după ce au primit asigurări că primarul de sector Andrei Chiliman vine să le rezolve problemele.
Persoanelor evacuate li s-a propus să fie transportate într-un adăpost social. Oamenii au refuzat însă, motivând că acolo nu pot sta decât şase luni şi nu au nici o garanţie că locuinţa va fi reparată de Primăria Municipiului Bucureşti.
Zidurile unei case din Bucureşti s-au prăbuşit
Luni, 15 Ianuarie 2007 06:05
| Vot: |
0
|
| Foto (1) | |
Sursa: Realitatea TV
Pe aceeasi tema
- Rămân în casă, deşi zidurile se prăbuşesc peste ei
Luni, 15 Ianuarie 2007 18:34 - Locatarii imobilului prăbuşit, evacuaţi de Municipalitate
Marti, 16 Ianuarie 2007 20:14
Comentariile cititorilor
1. demolatorul mahalalelor
Luni, 15 Ianuarie 2007 07:33
| Raspunde la comentariu


Alte ştiri din aceeaşi secţiune
Creştinii sărbătoresc astăzi Naşterea Maicii Domnului
Astazi, ora 08:13Creştinii ortodocşi şi catolici sărbătoresc astăzi Naşterea Maicii Domnului. Sărbătoarea este cunoscută în popor şi sub numele de Sfânta Maria Mică.
Discriminarea ucide: gândurile unui seropozitiv
Astazi, ora 07:21SIDA, homosexualitate sau romi, sunt doar câteva dintre cuvintele care trezesc repulsia românilor.Seropozitivii sunt discriminaţi, judecaţi şi condamnaţi să trăiască o viaţă pentru care cei mai mulţi dintre ei nu sunt...
O stradă din sectorul 5 al Capitalei stă să se prăbuşească
Astazi, ora 08:16O stradă din sectorul 5 al Capitalei s-a transformat într-un imens crater din cauza reparaţiilor pe care Apa Nova le face la reţeaua de canalizare. Duminică o porţiune din stradă s-a surpat chiar sub ochii celor responsabili de...
Cele mai CITITE din Social
- Insula Ada Kaleh, paradisul locuit încă din Antichitate, scufundată pentru construirea Porţilor de Fier. VEZI GALERIE FOTO (4204)
- Un mall din Galaţi s-a prăbuşit după ce muncitorii au săpat prea mult la fundaţie - VEZI VIDEO (4095)
- Un angajat al SRI a murit într-un grav accident de circulaţie (1951)
- Trei morţi în urma unui accident rutier în zona localităţii Călugăreni, judeţul Giurgiu (1310)
- Un tânăr de 22 de ani a murit într-un accident, după ce a pierdut controlul motocicletei (1304)
Cele mai VOTATE din Social
- Trei morţi în urma unui accident rutier în zona localităţii Călugăreni, judeţul Giurgiu (3,4/5)
- Insula Ada Kaleh, paradisul locuit încă din Antichitate, scufundată pentru construirea Porţilor de Fier. VEZI GALERIE FOTO (3,2/5)
- Un mall din Galaţi s-a prăbuşit după ce muncitorii au săpat prea mult la fundaţie - VEZI VIDEO (2,96/5)
- Bolnavii de SIDA, homosexualii şi romii sunt cele mai discriminate categorii sociale din România. Cum comentaţi? (2,68/5)
- Moartea albă. Peste 40.000 de români sunt dependenţi de droguri. Cum comentaţi? (2,16/5)
Cele mai COMENTATE din Social
- Bolnavii de SIDA, homosexualii şi romii sunt cele mai discriminate categorii sociale din România. Cum comentaţi? (136)
- Un tânăr de 22 de ani a murit într-un accident, după ce a pierdut controlul motocicletei (49)
- Moartea albă. Peste 40.000 de români sunt dependenţi de droguri. Cum comentaţi? (44)
- Mai multe familii de romi şi-au instalat corturile în curtea Spitalului Judeţean Arad ... ca să fie mai aproape de rudele internate (26)
- Un angajat al SRI a murit într-un grav accident de circulaţie (23)
Cele mai importante stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
- Insula Ada Kaleh, paradisul locuit încă din Antichitate, scufundată pentru construirea Porţilor de Fier. VEZI GALERIE FOTO
- Traian Băsescu: Vizita la Vatican a consolidat relaţiile României cu Sfântul Scaun
- Bărbatul care a tras cu arma asupra a doi tineri nu a fost arestat, pentru că nu este clar ce s-a întâmplat
- "Tatăl" iPod-ului nu a câştigat încă niciun ban de pe urma invenţiei sale
- Mai multe familii de romi şi-au instalat corturile în curtea Spitalului Judeţean Arad ... ca să fie mai aproape de rudele internate
- Liderul nord-coreean Kim Jong-il a murit în 2003 de diabet şi este înlocuit de sosii, afirmă un expert japonez
Cele mai recente stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
- Cinci persoane au fost rănite în explozii produse în cluburi de noapte din Sofia
- Steinmeier va candida împotriva Angelei Merkel la alegerile din 2009
- Uraganul Ike, de categoria a III-a, a ajuns pe coastele Cubei
- Premierul canadian a convocat alegeri anticipate pentru luna viitoare
- Savanţii vor recrea naşterea universului miercuri, la Geneva
- PD-L depune azi la Camera Deputaţilor o moţiune cu tema "criza sistemului public de termoficare"
Trimite-ne mesaje
![]() |
ŞMECHER DE ROMÂNIA |
![]() |
Cum vezi tu Realitatea? |
![]() |
Cum e viaţa ta? Ai fost martorul unui eveniment ieşit din comun? |
![]() |
MAGNATUL - Înscrie-te aici |

Soare
| mai multe
| Romania | 08.09 | 09.09 |
| Timişoara | 30 °C | 28 °C |
| Arad | 29 °C | 24 °C |
| Bacău | 32 °C | 24 °C |
| Braşov | 31 °C | 25 °C |
| Cluj Napoca | 32 °C | 25 °C |
| Constanţa | 28 °C | 25 °C |
| Europa | 08.09 | |
| Atena | 36 °C | |
| Berlin | 21 °C | |
| Helsinki | 15 °C | |
| Londra | 17 °C | |
| Madrid | 28 °C | |
| Moscova | 26 °C | |
| Oslo | 14 °C | |
| Paris | 22 °C | |
| Roma | 29 °C | |
Curs valutar
| 1 EUR | 3,6059 RON |
| 1 USD | 2,5318 RON |
| 1 GBP | 4,4666 RON |
| 1 CHF | 2,2715 RON |
| 100 HUF | 1,4934 RON |
| 100 JPY | 2,3812 RON |
| 1 BGN | 1,8436 RON |
Mobinews.ro
- Pachet I: 3 Ştiri/zi+ 2 emisiuni+ 2 breaking news
- Pachet II: 5 Ştiri/zi+ 2 emisiuni+ 2 breaking news
Arhiva articole
Home |
Actualitate |
Politică |
Economie |
Sport |
IT & Ştiinţă |
Externe |
Divertisment |
Revista presei |
Vremea |
Multimedia








