Zi importantă pentru Turcia. Uniunea Europeană a aprobat deschiderea negocierilor în vederea aderării acestei ţări. Anunţul a fost făcut la Luxembourg, la reuniunea miniştrilor de externe din cele 25 de state membre.

La summit a fost prezent şi şeful diplomaţiei de la Ankara, Abdullah Gul, care a spus că Turcia este hotărâtă să treacă peste toate obstacolele în vederea aderării. Gül a acceptat să meargă la Luxembourg abia după ce reprezentanţii UE au fost de acord să modifice documentul care stabilea condiţiile de aderare ale ţării sale.

Ieri, prevederea potrivit căreia Turcia era obligată să recunoască existenţa Ciprului a fost exclusă. Documentul permite lansarea unei noi faze în procesul de aderare a Turciei la Uniunea Europeană.

Ministrul de externe a estimat că deschiderea de negocieri, aşteptată de aproape jumătate de secol, reprezintă un moment istoric. Abdulah Gul a recunoscut că procesul de aderare la UE a fost presărat cu dificultăţi, dar a subliniat voinţa autorităţilor de la Ankara de a-şi îndeplini obiectivul european.