Trecătorii care au avut drum aseară pe lângă Arcul de Triumf din capitală au avut parte de un spectacol cu totul neobişnuit. Aici, zeci de mirese au putut fi văzute petrecând, dansând şi fâcând poze alături de cei apropiaţi. Pe măsura trecerii timpului, alte şi alte mirese au coborât din maşini lângă Arcul de Triumf şi s-au alăturat petrecerii.

Venirea verii şi sfârşitul de săptămână au fost condiţii mai mult decât suficiente pentru zeci de tineri care şi-au oficiat aseară cununia în capitală. Şi cum a devenit un obicei ca perechile să se fotografieze sub Arcul de Triumf, numeroase de mirese s-au întâlnit chiar în mijlocul intersecţiei, fiecare cu povestea ei.

Se zice din bătrâni că este curat ghinion dacă se întâlnesc două mirese înaintea cununiei religioase. Dar o altă vorbă, citadină de astă dată, spune dacă ajungi în noaptea nunţii sub Arcul de Triumf vei avea o căsnicie trainică şi fericită. De această din urmă zicere au ţinut cont aseară cel puţin 20 de mirese.