Avântul internetului scade audienţa posturilor tv, aşa se arată într-un studiu ICM realizat pentru BBC. 43% dintre britanici care au acces la internet şi la serviciile 3G oferite de companiile de telefonie mobilă spun că se uită mai puţin la televizor în ultimul timp.

Vizionarea videoclipurilor şi a programelor tv online este în creştere, mai mult de jumătate dintre utilizatori mărturisind că folosesc acum acest serviciu mai mult decât acum un an.

Succesul din ultimul an al unor site-uri precum YouTube a venit în întâmpinarea celor care doresc să găsească, să vizioneze şi să facă schimb de videoclipuri pe internet. Spre deosebire de Marea Britanie unde acest tip de serviciu nu este atât de utilizat, în SUA, multe show-uri tv sunt disponibile în mod frecvent pe site-uri sau servicii iTunes.