Florian Pittiş a fost condus pe ultimul drum
Realitatea TV
2008-05-06 16:20:35
H.Moculescu: Din păcate, ne descoperim valorile abia după decesul lor
închide
deschide
VEZI VIDEO:Berti Barbera: Mi s-a destrămat un mit
deschide
deschide
VEZI VIDEO:M.Ţeicu: Era un om sufletist şi un bun prieten
deschide
VEZI VIDEO:V.Şeicaru: S-a dus mult prea repede dintre noi
deschide
deschide
deschide
deschide
deschide
deschide
deschide
deschide
Slujba de înmormântare a fost ţinută de un sobor de preoţi de la Mănăstirea Plumbuita, la Teatrul Bulandra, unde actorul a primit ultimele omagii de la cei care l-au îndrăgit şi apreciat.
Cortegiul funerar a plecat de la Teatrul Bulandra în jurul orei 13.00. Timp de o jumătate de oră, circulaţia pe strada General Berthelot a fost întreruptă, deoarece cortegiul s-a oprit în faţa Radiodifuziunii Române - VEZI VIDEO.
În momentul în care cortegiul funerar a plecat de la Teatrul Bulandra, Florian Pittiş a primit ultimele aplauze din partea celor care au venit să îşi ia rămas-bun - VEZI VIDEO.
Artistul s-a stins duminică, în jurul orei 15, la Institutul Oncologic Fundeni, unde era internat de două săptămâni. Starea lui s-a agravat de la o zi la alta, iar cancerul de prostată de care suferea s-a transformat în metastaze multiple.
Florian Pittiş a fost internat, lunea trecută, de urgenţă, la Institutul Oncologic Fundeni, după ce cu o săptămână înainte făcuse un set de analize tot la Institutul Fundeni.
Familia a ţinut la confidenţialitate şi le-a cerut medicilor să nu vorbească cu presa despre starea artistului. Şi Florian Pittiş a dorit ca informaţiile privind starea sa de sănătate să nu fie divulgate presei sau persoanelor neautorizate, a declarat medicul Mădălina Drăgănescu, citând o notă semnată de Florian Pittiş, pe 2 august. Medicul care l-a îngrijit pe artist a spus că acesta a suportat ultima perioadă din viaţă cu mult umor şi demnitate.
Cunoscut interpret de muzică folk şi om de radio, Florian Pittiş era alintat cu porecla de Moţu. S-a născut pe 4 octombrie 1943 la Bucureşti şi a devenit cunoscut într-un trio cu Anda Călugăreanu şi Dan Tufaru, iar mai târziu, în Cenaclul Flacăra.
Între 1992-2001 a cântat alături de Pasărea Colibri. A jucat şi în câteva filme: Gioconda fără surâs, Adio, dragă Nela, Veronica se întoarce, Înnebunesc şi-mi pare rău. Cunoscută este şi pasiunea sa pentru fotbal, Pittiş fiind membru al Clubului Aristocratic al Rapidului.
FLORIAN PITTIŞ, ÎNTRE PASIUNEA PENTRU TEATRU, MUZICA ROCK ŞI ECHIPA RAPID
Daca ti-a placut articolul, urmareste REALITATEA.NET pe FACEBOOK!

Lovitură pentru furnizorii de gaz: Statul poate fixa preţurile şi după liberalizare
1 EUR= 4.3473 RON 















2300betaOP7 babuta care se umbla pe...
Legătura dintre Regele Mihai şi Pinţul Paul
Buzoieni izolaţi de două săptămâni
Ministrul Berca despre inundaţii
Clujul in Realitate 13.02.2012
O bătrâna a murit după ce a căzut...








Feedback

