Într-un sondaj oficial al UEFA, golul marcat de olandezul Sneijder în partida cu Franţa, din grupa C, a obţinut cele mai multe voturi, aproape 40 la sută. Olanda conducea cu 3-1 selecţionata "cocoşului galic", iar Sneijder a stabilit scorul final, cu o frumoasă execuţie în prelungirile partidei, mingea lovind bara transversală a porţii apărate de Coupet şi intrând apoi în plasă.
Vezi aici golul lui Sneijder, ultimul din partida Olanda-Franţa din grupa C, scor final 4-1
Pe locul 2 în opţiunile votanţilor s-a situat golul lui Nihat, al doilea reuşit de atacantul lui Vilarreal în partida pe care naţionala sa a câştigat-o în faţa Cehiei, în ultimul meci din grupa A. Turcia a câştigat în final cu 3-1, după ce naţionala Cehiei conducea cu 1-0 înainte de ultimul sfert de oră al partidei, şi s-a calificat mai departe în sferturi. Turcii au ajuns apoi până în semifinale, după ce au trecut de Croaţia, fiind învinşi în penultimul act al competiţiei de Germania. 19 la sută dintre participanţii la sondaj au votat al doilea gol al lui Nihat din meciul cu cehii.
Vezi aici a doua reuşită a lui Nihat din partida Turcia-Cehia, 3-1
Ultimul loc pe podium l-a ocupat reuşita rusului Arshavin, din partida din grupa cu Suedia, scor final 2-0, golul fiind apreciat de 12 la sută dintre votanţi.












